Úplný zákaz kouření v restauracích a nealko levnější než pivo, navrhuje Heger | e15.cz

Úplný zákaz kouření v restauracích a nealko levnější než pivo, navrhuje Heger

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mlada fronta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zákaz kouření v restauracích a nealkoholické nápoje levnější než v českých restauracích obvykle nejvýhodnější pivo. Tyto a další kroky chce prosadit ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Zakázat chce také prodej tabáku i alkoholu v automatech a pojízdných prodejnách.

Nový zákon „o ochraně před škodami působenými návykovými látkami“ by měl platit od roku 2014. Zvýší se také sankce, plánuje ministr. Za prodej alkoholu či cigaret osobám mladším 18 let bude sankce jeden milion, za prodej dětem do 15 let dva miliony korun.

„Jsem rád, že se nám podařilo vypracovat zákon, který přispěje mimo jiné k dalšímu rozšíření nekuřáckého prostředí a omezení dostupnosti tabákových výrobků a alkoholických nápojů,“ řekl dnes ministr novinářům. Předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný doplnil, že ve Sněmovně je přinejmenším 101 hlasů potřebných ke schválení normy.

Vedle zvýšení sankcí je novinkou i to, že v restauracích by měl být k dispozici vždy alespoň jeden nealkoholický nápoj, který bude levnější než nejlevnější alkoholický nápoj. Sankce by hrozila provozovatelům, pokud by se v jejich restauraci zdržovala opilá mládež.

Omezí se i prodej na internetu

Novinkou v ochraně dětí a mládeže před tabákem je zákaz vstupu lidí mladších 18 let do stavebně oddělených veřejných prostor, třeba zábavních podniků či letištních hal, kde bude kouření povoleno. Velkoplošné prodejny musejí mít pro nabídku alkoholu a kuřiva oddělené regály, nadále tedy budou cigarety například u pokladen. Zákaz kouření nadále platí ve školách, úřadech, zdravotnických zařízeních, nově by byl třeba i na dětských hřištích

Zákaz volného prodeje kuřiva se má vztahovat kromě běžných cigaret a tabáku také na elektronické cigarety či vodní dýmky, zakázán má být i zásilkový prodej. Prodejce po internetu bude muset zajistit, že zboží předá pouze člověku staršímu 18 let.

Stánkový prodej alkoholu a automaty na alkohol a cigarety chce ministr zcela zakázat, protože tam nelze vyloučit, že zboží koupí dítě. Alkohol by se nesměl prodávat na tržištích s výjimkou příležitostných trhů, výročních oslav a kulturních akcí.

Návrh počítá s povinnou léčbou

V té souvislosti počítá ministr s tím, že pobyt opilých dětí na záchytce by se hlásil pediatrovi, rodičům a orgánu sociálně právní ochrany. U ohrožených závislostí by následovala léčba. Šťastný ocenil, že Heger jako první ministr zdravotnictví přichází se zcela novou normou na ochranu před škodami způsobenými tabákem, alkoholem a jinými návykovými látkami.

Připomněl, že zpřísnění ochrany před tabákem předložil v novele už před pěti lety. Přijetí zabránila podle něj tabáková lobby, která k tomu využila nesouhlasu majitelů restaurací. Šťastný vyzval tabákové firmy, aby tentokrát nelobbovaly proti opatřením na ochranu dětí a nekuřáků, tedy ani proti zákazu kouření v restauracích, zatímco proti výši daní mohou podle něj lobbovat dál.

Spotřeba čistého etanolu na hlavu za rok u dětí do 15 let:

Spotřeba čistého etanolu na hlavu za rok u dětí do 15 letAutor: OECD
Zdroj: OECD (2009)

Česko vede světový žebříček Světové zdravotnické organizace ve spotřebě alkoholu na obyvatele. Ministerstvo doufá, že se mu tento stav pomocí navrhovaných opatření podaří změnit. Významným problémem je také konzumace alkoholu nezletilými, v žebříčku konzumentů alkoholu mladších 15 let organizace OECD zaujímá Česko čtvrtou pozici.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video