V Moravskoslezském kraji vyhrála volby ČSSD před KSČM a ODS | E15.cz

V Moravskoslezském kraji vyhrála volby ČSSD před KSČM a ODS

Moravskoslezský kraj
Moravskoslezský kraj
• 
ZDROJ: Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krajské volby v Moravskoslezském kraji vyhrála ČSSD před komunisty a ODS. ČTK to propočetla z údajů Českého statistického úřadu. Z celkových 65 mandátů získala ČSSD 24 křesel, KSČM 20, občanští demokraté devět křesel. KDU-ČSL má sedm mandátů, Nezávislí pět.

V krajském zastupitelstvu budou mít zastoupení všechny dosavadní strany. Novým uskupením budou Nezávislí v čele s kontroverzní starostkou městského obvodu Mariánské hory a Hulváky Lianou Janáčkovou.

Volební účast v Moravskoslezském kraji přesáhla letos 33 procent. Zatímco ve volbách v roce 2008 to bylo 38,6 procenta. Výsledky krajských voleb v Moravskoslezském kraji však ještě nejsou konečné, protože se čeká na sečtení hlasů v Mladecku na Opavsku, kde se zároveň konají komunální volby. Ty končí až ve 22:00.

Před čtyřmi lety volby v kraji vyhrála s velkým náskokem ČSSD, s 42,6 procenta hlasů předstihla druhou ODS o 17,7 procentního bodu. Do zastupitelstva se dostali ještě komunisté a KDU-ČSL. V kraji pak vládla koalice ČSSD a KSČM.

Lídr vítězné ČSSD Miroslav Novák není volebním výsledkem zklamaný, a to i přesto, že strana proti minulým krajským volbám ztratila přibližně 15 procent. „V součtu hlasů pro levici je to drtivé vítězství, to tady nikdy nebylo a pravice utrpěla porážku na hlavu. Když sečteme hlasy TOP 09 a ODS, tak to není ani 15 procent v našem kraji,“ uvedl Novák. Dodal, že i přes nižší volební podporu vyšla ČSSD z volebního klání mezi nejlepšími. V pondělí zasedne krajský výbor ČSSD, na němž by se mělo rozhodnout o dalším směřování koaličního vyjednávání.

Josef Babka, lídr komunistů, kteří v těchto krajských volbách zaznamenali nejvyšší nárůst voličských hlasů, je s výsledky spokojen. „Moc nás potěšil volební výsledek a především navýšení mandátů o devět z 11 na 20,“ řekl ČTK Babka. Potvrdil, že vyjednávací tým se s dosavadním koaličním partnerem a vítězem voleb ČSSD sejde až v příštím týdnu. Už nyní ale připustil, že nebude usilovat o hejtmanské křeslo. „Respektujeme, že hejtmana bude navrhovat vítěz voleb,“ uvedl.

Lídr kandidátky KDU-ČSL Vít Slováček výsledek voleb považuje za velice dobrý. „Posílili jsme, získali jsme další dva mandáty,“ řekl. Je ochoten vyjednávat se všemi stranami v krajském zastupitelstvu s výjimkou KSČM. „Ať už oficiální koalice s komunisty, nebo jen jejich tichá podpora pro nás nepřichází v úvahu,“ doplnil.

Jednička Nezávislých Janáčková se domnívá, že podoba budoucí koalice je víceméně jasná a kraj dále povedou sociální demokraté s komunisty. Případného vyjednávání o koaliční spolupráci se však nevzdává. ČSSD totiž může vytvořit i koalici s lidovci a Nezávislými. „Budeme čekat, že nás někdo osloví (…), my si žádné požadavky klást nebudeme. Kdybychom byli v koalici, vždycky budeme ti třetí vzadu,“ uvedla Janáčková, podle níž určitě výsledky voleb ovlivnilo dění na celostátní úrovni. Výsledek Nezávislých Janáčkovou potěšil a úspěch přičítá i své osobě, o čemž podle ní svědčí i počet preferenčních hlasů.

Vládní strana TOP 09, která v krajských volbách kandidovala spolu se Starosty pro Moravskoslezský kraj, se do zastupitelstva vůbec nedostala. „Nevidím to jako propadnuté hlasy. Je základ do budoucna,“ řekl lídr kandidátky Pavol Lukša. Vadí mu to, že se v krajských volbách odrážela silnou měrou celostátní témata. „Nepodařilo se oddělit politiku krajskou od celostátní. To je škoda, země má několik úrovní řízení,“ míní Lukša. Vyjádření ODS se ČTK snaží získat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.