V plánu je nová daň za ropnou bezpečnost. Zdražila by benzin i naftu | E15.cz

V plánu je nová daň za ropnou bezpečnost. Zdražila by benzin i naftu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje "daň za ropnou bezpečnost", která by zdražila pohonné hmoty o 25 až 30 haléřů na litr. Vybrané peníze by státu posloužily k financování strategických zásob ropy.

Podle deníku Dnes se o dani píše v materiálu zpracovaném ministerstvem, který je v meziresortním připomínkovém řízení a v němž jeho autoři řeší, jak dál se strategickými rezervami zacházet.

Materiál připravený ministerstvem ještě není definitivní, vláda o něm zatím nejednala a připomíná, že vzhledem k možnému dopadu na ceny pohonných hmot jde i o politicky citlivou záležitost. Ministerstvo chce ale podle deníku změny prosadit tak, aby platily už od začátku příštího roku. „Byl by zachován přímý dohled státu nad strategickými rezervami, které tvoří významnou část energetické bezpečnosti země,“ cituje deník Filipa Matyse z tiskového oddělení ministerstva.

Daň by mohla přinést až 1,4 miliardy korun

Díky nové dani by měl stát vybrat kolem 1,4 miliardy korun, což je suma, kterou Česko vynakládá z rozpočtu na udržování strategických zásob paliv a ropných produktů. O zásoby se stará Správa státních hmotných rezerv (SSHR), její šéf Pavel Švagr deníku řekl, že pokud bude uvedený poplatek schválen, bude správa chtít, aby se stal automaticky jejím příjmem.

Model, kdy by se stát všech strategických zásob v hodnotě asi 35 miliard korun zbavil a převedl je na specializovanou agenturu, ministerstvo průmyslu nedoporučuje.

Správa státních hmotných rezerv
SSHR je ústřední orgán státní správy pro hospodářská opatření v krizových situacích a pro státní hmotné rezervy. Hmotné rezervy jsou více než z poloviny tvořeny ropou a ropnými produkty, jejichž množství je určeno mezinárodními závazky ČR. V březnu mluvčí správy řekla, že SSHR má zásoby ropy a ropných produktů na 94 dnů. Ze zákona to má být 90 dnů.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video