Aktualizováno
V Praze platí zvýšená bezpečnostní opatření kvůli hrozbě teroristického útoku. Podezřelého policie zadržela

Policie dopadla muže podezřelého ze zvlášť závažného zločinu. Pátrání po něm vyhlásila v pátek. Souvisí s tím preventivní bezpečností opatření v Praze, která policisté zavedli kvůli možné hrozbě útoku na infrastrukturu. Uvedli to dnes na síti X. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na stejné síti uvedl, že ačkoliv bezpečnostní opatření dál trvají, bezprostřední nebezpečí nehrozí.

Podle serveru iDNES cizince, kterého policisté zadrželi, spojují se žhářským útokem, který se odehrál na Praze 9. Žhářských útoků, které jsou považované za sabotážní akce řízené Ruskem, se v uplynulých dnech odehrály v okolních zemích stovky. Mimo jiné například v Polsku, Lotyšsku, Estonsku či Velké Británii.

Zadržený muž je původem z Jižní Ameriky, hovoří španělsky. Policie v pátek varovala, že může být nebezpečný. „I díky pomoci veřejnosti se podařilo kriminalistům z odboru extremismu a terorismu muže podezřelého ze zvlášť závažného zločinu vypátrat a zadržet,“ uvedli dnes policisté.

Na případu spolupracují s dalšími bezpečnostními složkami. V Praze v noci na dnešek přijali zvýšená bezpečnostní opatření. „Více informací poskytneme veřejnosti po zasedání bezpečnostní rady státu, nicméně právo na poskytování informací si v trestní věci vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ dodala policie. Bezpečnostní rada státu zasedne v pondělí odpoledne.

Podle serveru iDNES přešli všichni policisté v Praze až do odvolání do režimu "teror". Mají se zaměřit obecně na obchodní centra, depa MHD nebo autobusová a vlaková nádraží a všímat si všech podezřelých lidí, kteří se v okolí pohybují.

Rakušan poděkoval policii za dobrou práci a veřejnosti za pomoc. „Preventivně zvýšená bezpečnostní opatření v místech zvýšené koncentrace lidí dál trvají, bezprostřední nebezpečí nehrozí,“ dodal.

Sabotáží v Evropě přibývá

Evropské země stále častěji čelí útokům na různou infrastrukturu a mají podezření, že za nimi stojí Rusko. Protože však nemívají jednoznačné důkazy, je pro ně obtížné označit viníka. Mnohé vlády se zřejmě také bojí i další eskalace napětí v regionu, pokud by jasně ukázaly na Moskvu. Kreml však podle některých expertů už možná považuje válku s Evropou za zahájenou, i když zatím v omezeném měřítku.

Více v článku zde >>>