Největší armádní zakázka: V soutěži o BVP zůstaly tři firmy | E15.cz

V soutěži o největší armádní zakázku na obrněnce zůstaly tři firmy. Výrobce Pumy odstoupil

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty (BVP) za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři ze čtyř oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma soutěž opustilo. Sdělil to v úterý mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Nákup BVP je největším českým armádním nákupem v moderní historii.

Firmy měly termín na podání nabídek do úterního odpoledne. Podle Pejška přišla nabídka od společností BAE Systems Hägglunds AB, GDELS - Santa Barbara Sistemas SA a Rheinmetall Landsysteme GmbH. BAE Systems vyrábí vozidlo CV90, General Dynamics European Land Systems (GDELS) obrněnce Ascod a Rheinmetall Landsysteme stroj Lynx.

"Ministerstvo zároveň obdrželo písemnou informaci od společnosti PSM Projekt System & Management GmbH, že se rozhodla z důvodu nutnosti značné a nákladné přestavby jejich zavedeného vozidla Puma nepodat v rámci uvedené zakázky žádnou nabídku," dodal Pejšek.

PSM je společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme. V minulosti se o Pumě hovořilo jako o jednom z favoritů tendru. Stroj ale nesplňuje podmínky, které si armáda stanovila, a to především v počtu lidí, které může přepravit, nebo ve výzbroji. Firma se podle dřívějšího vyjádření ministerstva v předchozích kolech soutěže zavázala, že je schopna požadavkům armády dostát.

Konsorcium PSM v prohlášení, které poskytl jeho mediální zástupce Jiří Grund, uvedlo, že odstoupit se rozhodlo po "hlubokém uvážení všech technických, organizačních a zejména časových aspektů". "Přestože požadavky Armády ČR na nové pásové BVP společnost PSM plně respektuje, jsou natolik specifické, že jejich vývoj vyžaduje množství času," uvedla firma.

Podotkla, že vozidla by byla schopna vyvinout, není si ale jista, že by byla schopna dodat funkční, odzkoušený a certifikovaný prototyp v požadovaných termínech. Společnost dodala, že pokud bude oslovena, aby dodala své stávající vozidlo a případně na něm provedla dílčí úpravy, je připravena okamžitě reagovat.

Projektový tým, který rekordní zakázku na ministerstvu obrany připravuje, nyní podle Pejška začne doručené předběžné nabídky posuzovat. Zájemci o zakázku měli za úkol v nich konkretizovat technické parametry nabízených vozidel, harmonograf dodávek a navrhnout cenu vozidel, školení, trenažérů, životního cyklu a náhradních dílů. Součástí by také měl být návrh na zapojení českého průmyslu do zakázky.

Po vyhodnocení zaslané nabídky začne podle Pejška vlastní vícekolové jednací řízení, které by mělo podané nabídky zkvalitnit. "Následně budou dodavatelé vyzváni k podání finálních nabídek," dodal mluvčí.

Armáda požaduje 210 vozidel v sedmi různých modifikacích. Většina z nich bude sloužit jako BVP, která mají uvézt 11 vojáků, mít věž s osádkou nebo kanon ráže 30 milimetrů. Další budou ve verzích velitelské, průzkumné, ženijní, vyprošťovací, zdravotnické a jako dělostřelecká pozorovatelna. Armáda zároveň požaduje téměř tři desítky servisních a dílenských vozidel na kolovém podvozku. Důležitým kritériem při výběru vítěze bude i rozsah zapojení českého obranného průmyslu na výrobě vozidel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video