Do armádní soutěže na obrněnce se přihlásily všechny oslovené firmy | E15.cz

Do armádní soutěže na obrněnce se přihlásily všechny oslovené firmy

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čtyři oslovené firmy do čtvrtka podaly žádost o účast v tendru na pořízení 210 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) pro armádu za 52 miliard korun. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ministerstva obrany Jan Pejšek. Úřad, pro který jde o největší nákup historie, v nejbližší době podané nabídky vyhodnotí. Jak dříve uvedl deník E15, jeden z účastníků ale kvůli podmínkám tendru zvažuje, že se bude s ministerstvem soudit.

Ministerstvo chce kromě 210 vozidel koupit 29 servisních a dílenských strojů na kolovém podvozku. BVP musí být schopno přepravit 11 vojáků, mít věž s osádkou nebo kanon ráže 30 milimetrů. Důležitým kritériem při výběru vítěze bude i rozsah zapojení českého obranného průmyslu na výrobě vozidel. Musí být minimálně 40 procent z nabídkové ceny zakázky.

"Ve stanoveném termínu, to jest do čtvrtečních 14 hodin, podali žádost o účast v tendru na pořízení 210 kusů pásových bojových vozidel pěchoty pro Armádu ČR všichni čtyři oslovení výrobci. Nyní se bude posuzovat, zda je doručená dokumentace kompletní a splňuje požadované náležitosti," uvedl Pejšek.

Smlouvu na zakázku by chtěl úřad podepsat do září. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) už dříve řekl, že o vítězi rozhodne především cena, splnění technických požadavků a míra zapojení českého obranného průmyslu.

Stroje mohou armádě dodat firmy BAE Systems, General Dynamics European Land Systems (GDELS), PSM a Rheinmetall Landsysteme. Mezinárodní firma BAE Systems vyrábí ve Švédsku vozidlo CV90, nadnárodní GDELS nabízí španělsko-rakouský projekt Ascod. Německá firma Rheinmetall Landsysteme vyrábí vozidlo Lynx a německé konsorcium PSM, tedy společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme, nabízí bojové vozidlo Puma.

Právě PSM se podle dostupných informací domnívá, že ministerstvo nepostupovalo transparentně, když dva roky tvrdilo, že vozidla Puma vyvinutá podle zadání Bundeswehru vyhovují požadavkům českého vojska. Že tomu tak není, ukázaly technické specifikace předané koncem března čtveřici zájemců vybraných v marketingovém průzkumu. Vyplývá z nich, že pumy by bylo třeba upravit.

Armáda požaduje 210 vozidel v sedmi různých modifikacích. Většina z nich bude sloužit jako BVP, další budou ve verzích velitelské, průzkumné, ženijní, vyprošťovací, zdravotnické a jako dělostřelecká pozorovatelna. Vybaveny budou kanonem ráže 30 milimetrů, kulometem i protitankovými řízenými střelami. Podstatnou podmínkou tendru bude, aby BVP mohlo přepravit 11 lidí - řidiče, střelce, velitele vozu, dva specialisty a šest vojáků takzvaného roje.

Představené technické parametry jsou pro výrobce podstatné. Otázka zejména bude, kteří z nich dokážou splnit požadavky na velikost vozidla a na vybavení osádkovou věží. Například vozidlo Puma německého konsorcia PSM, které je vybavené bezosádkovou věží, loni odstoupilo z tendru pro australskou armádu, která také upřednostnila věž s osádkou. Puma také podle dostupných údajů nedokáže přepravit tolik vojáků, kolik požaduje ministerstvo.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video