Většina Čechů chce konec Nečasovy vlády a předčasné volby | E15.cz

Většina Čechů chce konec Nečasovy vlády a předčasné volby

Volby, urna
Volby, urna
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tři čtvrtiny lidí chtějí konec vlády premiéra Petra Nečase (ODS), většina si přeje předčasné volby. Vyplývá to z bleskových průzkumů agentury STEM/MARK pro Českou televizi a Median pro FTV Prima. Průzkumy se uskutečnily po vypuknutí současné krize ve vládní koalici, kdy vedení strany Věci veřejné začalo hrozit demisemi svých ministrů.

Podle agentury Median více než tři čtvrtiny Čechů chtějí konec Nečasovy vlády, její pokračování by si přálo necelých 18 procent lidí, 6,9 procenta uvedlo, že neví. Předčasné volby za nejlepší řešení současné situace označilo více než 80 procent dotázaných, téměř 54 procent by si volby přálo už v červnu.

V průzkumu agentury STEM/MARK se k předčasným volbám vyjádřilo kladně 55 procent lidí. Celkem 45 procent dotázaných by dalo přednost tomu, aby se hlasování konalo až na podzim a spojilo se s volbami do krajských zastupitelstev a do Senátu, 43 procent uvedlo, že by se mělo uskutečnit co nejdříve.

Na otázku, jaké vládě by dali přednost, 22 procent uvedlo, že by preferovalo menšinový kabinet ODS, případně ODS a TOP 09, 18 procent by si přálo menšinovou vládu ČSSD, 13 procent podpořilo koalici ODS a ČSSD.

STEM/MARK také zkoumal, zda podle lidí mají aktuální kroky Věcí veřejných souvislost s kauzou údajné korupce v rámci VV, v níž šéf poslaneckého klubu VV a exministr dopravy Vít Bárta čelí obžalobě z podplácení bývalých stranických kolegů. Na tuto otázku odpovědělo kladně 61 procent účastníků průzkumu, 28 procent si myslí, že žádná souvislost neexistuje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.