Vláda odložila zákon o sázení | E15.cz

Vláda odložila zákon o sázení

Vláda odložila zákon o sázení
loterijní terminál
• 
ZDROJ: E15

Dušan Kütner

Vláda stále nemá jasno, zda nový zákon o provozování sázkových her odpovídá, či neodpovídá evropským normám. Ve středu proto již pošesté zákon odložila, a to až do 30. června. Zároveň pověřila ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), jenž zákon předkládá, aby do té doby pokračoval v dalších konzultacích s Evropskou komisí. „A to z jednoho prostého důvodu, chceme mít skutečně jistotu, že tento návrh není v rozporu s evropským právem,“ řekl novinářům ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Na konflikt nového zákona s právem unie upozornila již v únoru Legislativní rada vlády. Sporné pasáže se týkají zejména působení zahraničních kanceláří, které poskytují možnost kurzového sázení na sportovní výsledky přes servery v češtině provozované ze zahraničí bez české národní licence. Pro tu je nutné mít sídlo v ČR a provozovat kamennou pobočku, což zahraniční firmy považují za příliš nákladné a omezující.

Zahraniční firmy tvrdí, že po zmírnění podmínek by o licenci v Česku požádaly. „Je dobré, když důvodem odložení – pokud je to skutečný důvod – je, že to vláda chce konzultovat s EU. Je to více světla na konci tunelu,“ řekl deníku E15 právní zástupce společnosti betfair Martin Lyčka.

Proti zákonu ostře vystupuje i sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů Spelos, neboť zkracuje období tří let, po které nemohou radnice omezovat provoz videoloterijních terminálů s již vydanými licencemi, na půl roku. Chystá proto právní kroky. „Po státu se budeme domáhat náhrady škod minimálně za 10 miliard korun,“ uvedl výkonný ředitel sdružení Petr Vrzáň.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!