Vláda řešila, zda je banán ovoce | E15.cz

Vláda řešila, zda je banán ovoce

Vláda prý byla postavena před nelehký úkol určit, zda je banán ovoce, či nikoliv.
Vláda prý byla postavena před nelehký úkol určit, zda je banán ovoce, či nikoliv.
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někteří členové vlády včetně premiéra Petra Nečase si dnes na tiskové konferenci s neskrývanou chutí zavtipkovali na účet projektu "Ovoce do škol", jehož pokračování kabinet navzdory původnímu odmítavému postoji ministerstva financí schválil. Celý název tohoto nařízení EU, v jehož rámci dostávají školáci dotované ovoce a zeleninu, totiž podle premiéra svádí k zásadním debatám například o tom, jestli banán patří mezi ovoce či zda děti mohou dostávat dotované bramborové lupínky.

Nařízení Evropské komise úředním jazykem hovoří o podpoře „na poskytování ovoce a zeleniny a výrobků z ovoce, zeleniny a banánů dětem ve vzdělávacích zařízeních“, což dnes ministry přimělo ke vtipkování. „Ovoce do škol bylo schváleno. Ale také zelenina a banány, jak zní celý název tohoto nařízení. Pro vládu to samozřejmě bylo poněkud šokující,“ uvedl Nečas. Vláda tak prý byla postavena před nelehký úkol určit, zda je banán ovoce, či nikoliv. „A zda se do výrobků prodávaných dětem, to znamená ovoce, zeleniny a banánů, a výrobků z těchto surovin počítají i bramborové chipsy, protože to bychom potom měli poměrně zásadní problém to odhlasovat,“ podotkl Nečas.

Pozadu ve vtipkování dnes nechtěl zůstat ani ministr financí Miroslav Kalousek, který s programem dotovaného ovoce pro školáky původně nesouhlasil. „Poté, co jsem byl ujištěn, že mezi výrobky z ovoce nejsou počítány ovocné destiláty, jsem se s tím smířil,“ podotkl Kalousek. Humorně pojala svůj komentář také předsedkyně vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí a vicepremiérka Karolína Peake. „Pečlivě jsem prozkoumala celý návrh z protikorupčního hlediska a nenašla jsem mezi sponzory politických stran žádného majitele sadů nebo zelinářství,“ podotkla.

Opatření, které v roce 2006 navrhla Evropská unie, funguje nyní v Česku třetím školním rokem. Program má vést ke zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit u dětí správné stravovací návyky a bojovat proti dětské obezitě. Ovoce, zeleninu a ovocné šťávy dodává školám 16 schválených dodavatelů. Podpora je poskytována na čerstvé ovoce a zeleninu, balené ovoce a šťávy, které neobsahují konzervanty, přídavky cukru, sladidel, soli či tuků.

Premiér Nečas se s ministrem Kalouskem vzájemně špičkovali už minulý týden, kdy je k tomu přiměla problematika kastrací sexuálních delikventů. Ministerský předseda tehdy na tiskové konferenci po jednání vlády nejdříve na dotaz, jaký postup kabinet zastává v otázce kastrování sexuálních delikventů, prohlásil, že vláda postupy nevybírá a kastrace neprovádí a provádět nehodlá. Podle Kalouska by ale Nečas měl toto prohlášení zvážit, protože mezi ministry jsou dva lékaři.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video