Vláda vymění většinu správní rady SŽDC, předsedou bude Hrubeš | E15.cz

Vláda vymění většinu správní rady SŽDC, předsedou bude Hrubeš

Vláda vymění většinu správní rady SŽDC, předsedou bude Hrubeš
Ministerstvo dopravy
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Vláda schválila obměnu správní rady Správy železniční dopravní cesty, ve které skončí čtyři její členové včetně předsedy Vladimíra Novotného. Toho v čele rady nahradil děkan Fakulty dopravní ČVUT Pavel Hrubeš. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy, který vláda projednávala. Jak uvedl server zdopravy.cz, pokračují tak změny v čele organizací a podniků spadajících pod ministerstvo dopravy. Správní rada SŽDC schvaluje zásadní činnosti státní organizace včetně její koncepce, hospodaření nebo organizační struktury.

Hrubeše o vedení správní rady požádal ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). "Věřím, že mohu svojí erudicí a zkušenostmi v oblasti dopravy SŽDC napomoci, zejména v oblasti adaptace na aktuální a budoucí potřeby našeho státu v souvislosti s technologickým rozvojem," řekl Hrubeš. O konkrétních cílech a prioritách nové rady aktálně diskutuje s ministerstvem.

Vedle Novotného skončí ve správní radě také poslanci Karel Korytář (ČSSD), Jan Volný a Milan Feranec (oba ANO). Feranec nedávno skončil i v dozorčích radách Českých drah a některých jejích dceřiných firem.

Nová správní rada posílí zejména o akademickou sféru. Vedle Hrubeše v ní budou působit také Ivo Drahotský z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a Vít Jánoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT. Dalším novým členem rady je poslanec Martin Kolovratník (ANO). Doplní tak dosavadní členy náměstky ministra dopravy Tomáše Čočka a Ladislava Němce a poslance Jaroslava Foldynu (ČSSD), kteří v radě zůstali.

Ťok navrhne prodat menšinový podíl v ČD Cargo, Babiš je proti

Vedle Novotného skončí ve správní radě poslanci Karel Korytář (ČSSD) a také Jan Volný a Milan Feranec (oba ANO), kteří měli podle serveru IHNED.cz blízko k místopředsedovi ANO Jaroslavu Faltýnkovi. Server dodává, že Faltýnek byl donedávna klíčovým spojencem premiéra Andreje Babiše (ANO) ve Sněmovně, jejich vztahy se však podle IHNED.cz zhoršily. Feranec nedávno skončil i v dozorčích radách Českých drah a některých jejích dceřiných firem.

Změny tak navazují na letní změny v dozorčí radě Českých drah, ve které místo politických členů nově zasedli především zástupci akademické obce v čele s předsedou rady Petrem Moosem. Částečné odpolitizování pokračovalo i v orgánech některých dceřiných společnost státního dopravce.

SŽDC, pro kterou pracuje asi 17 tisíc lidí, spravuje celostátní i regionální tratě, jež vlastní stát. Od roku 2016 se stará také o nádraží, která koupila od Českých drah.

Budoucí náměstek pro dopravu v Praze: Chceme dva nové mosty, první by mohl být hotový už do roku 2022
SŽDC prošetřuje prodej pozemků u Dejvického nádraží, cena by měla být mnohem vyšší

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!