Výdaje ministerstva práce by mohly příští rok činit 546 miliard | E15.cz

Výdaje ministerstva práce by mohly příští rok činit 546 miliard

Michaela Marksová Tominová
Michaela Marksová Tominová
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výdaje ministerstva práce by měly v příštím roce dosáhnout 545,89 miliardy korun. Resort by měl hospodařit s příjmy 423,01 miliardy. Počítá s tím v návrhu rozpočtu na příští rok ministerstvo financí. Ministerstvo práce by tak v roce 2016 mělo vydat o 660 milionů méně, než stanovil už dříve schválený střednědobý výdajový rámec. Podle původních představ chtěl mít přitom úřad ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) na výdaje 551,3 miliardy.

Proti letošku by ale příští rok výdaje mohly být o 12,61 miliardy vyšší. Podle návrhu rozpočtu by v příštím roce mělo do důchodů putovat 393,01 miliardy korun. Ministerstvo práce ve svém původním požadavku chtělo o tři miliardy víc. Na dávky sociální podpory a pěstounské péče plánovalo vyplatit 41,89 miliardy. Ministerstvo financí počítá ale se 40,14 miliardami. Neuznalo totiž požadovaných 750 milionů na zálohové výživné, které není schválené. Suma na nemocenskou, mateřskou či ošetřovné má činit 24,5 miliardy. Je tak o půl miliardy vyšší, než chtěl resort práce.

Na dávky v hmotné nouzi by se mohlo v příštím roce vyplatit 12,78 miliardy. Dávky pro postižené by mohly činit 2,2 miliardy, původní požadavek ministerstva práce byl zhruba o půl miliardy vyšší. Do podpor v nezaměstnanosti by mohlo jít 7,5 miliardy. Na příspěvcích na péči pro handicapované a seniory by se mohlo vydat 21,3 miliardy. Resort původně plánoval sumu o tři miliardy vyšší kvůli chystanému zvýšení příspěvku, který se měl podle prvního záměru zvednout o deset procent od ledna. Nakonec ale zřejmě poroste až od července, a to buď o deset, nebo jen o pět procent.

Na podporu zaměstnávání postižených by se mělo vydat 4,5 miliardy korun. Na „neinvestiční nedávkové transfery“ - tedy například na dotace na sociální služby - by mělo podle představ ministerstva práce být 14,1 miliardy. Návrh rozpočtu počítá s 14,26 miliardy. Na opravy nestátních domovů pro seniory a dalších zařízení by mělo putovat 88,34 milionu, resort práce plánoval 800 milionů. Odvolával se na výsledky jednání s hejtmany.

Ministryně: Investice do sociálních zařízení jsou důležité

„Prostředky na investice do nejrůznějších sociálních zařízení jsou pro nás důležité. Navrhovaná částka je na celou republiku směšná,“ sdělila přes svého mluvčího ministryně práce. Podle ní ministerstvo financí pro letošek jejímu resortu „nedalo ani korunu“ na sociální práci v obcích, 250 milionů přiteklo až po poslaneckém návrhu. „To samé je letos. Přitom se jedná o důležitou a celá léta naprosto podceňovanou oblast,“ uvedla Marksová. Ministerstvo původně chtělo na sociální práci 1,3 miliardy.

Zatímco jiné resorty dosáhly posílení sumy na výdaje, ministerstvo práce si navýšení nevyjednalo. Třeba obrana si proti červnovému návrhu má polepšit o 2,5 miliardy, vnitro o 2,6 miliardy či školství o 2,1 miliardy.

Příjmy ministerstva práce mají v příštím roce činit 423,01 miliardy. Z toho na důchodovém pojištění by se mělo vybrat 364,84 miliardy a na odvodech na nemocenské a politiku zaměstnanosti 45,36 miliardy. Z EU by mělo přitéct 11,59 miliardy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video