Výjezdy do zahraničí se prodraží o čtyři procenta | E15.cz

Výjezdy do zahraničí se prodraží o čtyři procenta

Výjezdy do zahraničí se prodraží o čtyři procenta
peníze, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Marek Schwarzmann, E15

pez

Pobyty v zahraničí se letos prodraží o několik procent, spočítali to analytici UniCredit Bank. Vliv intervencí ČNB a následného oslabení koruny letos nákupy ve 14 nejnavštěvovanějších zemích, které podle hlavního analytika UniCreditu Pavla Sobíška představují devadesát procent zahraničních cest, podraží v průměru o 3,7 procenta. Intervence srazily hodnotu koruny vůči euru o sedm procent.

Jedinou zemí, kde si oproti loňsku čeští turisté a obchodní cestující za své koruny pořídí více, je Turecko. Turecká lira vlivem nestabilní politické situace a opakujících se protestů vůči koruně oslabila za poslední rok téměř o dvacet procent. Ve zbylých třinácti zemí zastoupených v průzkumu pro tuzemce podražilo.

Podle propočtů má tuzemská tisícikoruna na základě parity kupních sil ve zmíněných 14 zemích průměrnou hodnotu 855 korun, před rokem to bylo 887 korun. Průměr táhne nahoru nejlevnější Bulharsko, kde má tisícovka „hodnotu“ téměř 1400 korun. Druhé nejlevnější zůstává stabilně Maďarsko a v závěsu za ním se umístilo Turecko. Na opačném konci stojí Rakousko a Francie, které jsou o 40 procent dražší než Česko.

Autor: pez
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!