Za fiktivní obchody s palivy z 90. let trest nepadne | E15.cz

Za fiktivní obchody s palivy z 90. let trest nepadne

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: bloomsberries via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Údajné fiktivní obchody s palivy mezi firmami Bena a Tukový průmysl z druhé poloviny 90. let zatím zůstanou nepotrestány. Pražský městský soud totiž zastavil trestní stíhání šéfa společnosti Bena Milana Vomely a někdejší jednatelka firmy Tukový průmysl Marta Konkolová byla obžaloby zproštěna. Žalobce je vinil z toho, že chtěli od finančního úřadu vylákat 327 milionů korun jako nadměrný odpočet DPH. Rozsudek není pravomocný. Případem se bude zabývat vrchní soud.

Kauza se týká účetního přeprodeje zboží z Beny na Tukový průmysl a pak zpět prostřednictvím 50 fiktivních faktur na paliva v hodnotě přes 1,8 miliardy korun, které se uskutečnily mezi roky 1996 a 1999. Podle obžaloby sice byly faktury zaneseny v účetnictví Beny, ale chyběly v účetnictví Tukového průmyslu, který je vystavil. Tím se mělo zabránit v odhalení trestné činnosti.

Vomela podle spisu neoprávněně uplatňoval odpočet daně z přidané hodnoty, protože k obchodům ve skutečnosti nedocházelo. Konkolová to umožnila udělat. Podle obžaloby se jim podařilo získat necelých 17 milionů, pak byla trestná činnost odhalena.

„Dospěli jsme k názoru, že se stal skutek, který byl kladen obžalobou,“ řekl při čtení rozsudku předseda trestního senátu Petr Novák. Podle soudu se ale neprokázalo, že by se Konkolová na trestné činnosti podílela či skutek spáchala. Stíhání Vomely bylo zastaveno, protože podle soudu údajná trestná činnost spadá pod loňskou amnestii prezidenta bývalého prezidenta Václava Klause. Za krácení daní jim hrozilo až deset let vězení. Oba vinu odmítali.

Soud nechal zabavit majetek za stovky milionů

Soud také rozhodl o zabavení poměrně rozsáhlého majetku, který patří Tukovému průmyslu i Vomelovi. „Jsme přesvědčeni, že je to výnos z trestné činnosti,“ zdůraznil Novák. Podle státního zástupce Borise Havla jde třeba o areály v pražské Michli a Karlíně, které byly v 90. letech pořízeny za zhruba 177 milionů korun a dnes by mohly mít hodnotu přes 250 milionů korun. „Je to velká výhra státního zastupitelství. Pokud by soud neuznal, že se jedná o výnosy z trestné činnosti, tak to znamená, že by neuznal, že se ta trestná činnost stala,“ řekl Havel.

Žalobce podá stížnosti proti zastavení trestního stíhání Vomely i odvolání kvůli zproštění obžaloby Konkolové. Amnestii podle Havla již dříve soudy probíraly. „Soudy už by dávno trestní stíhání zastavily,“ zdůraznil Havel. Konkolová podle něj zase musela vědět o podivných fakturách i obchodech s palivy. „Myslím si, že nebude až takový problém odůvodnit odvolání v neprospěch obžalované,“ dodal Havel.

Amnestie zastavila druhou část kauzy

Kauza původně měla i druhou větev, kterou loni kvůli délce stíhání zastavila prezidentova amnestie. V této části byl Vomela obviněn s bývalým manažerem Tukového průmyslu a později i státního Čepra Martinem Pechanem. Stát při obchodech slovenské Beny a Tukového průmyslu přišel o víc než 2,6 miliardy korun tím, že zástupci firem podle žalobců bez vědomí celníků dováželi ze Slovenska prostřednictvím sítě státních rafinérských společností pohonné hmoty a prodávali je.

České soudy řeší i další kauzy, které se týkají podivných obchodů s pohonnými hmotami. Nedávno třeba pravomocně uložily tříletou podmínku bývalému jednateli společnosti Venturon Investment Leopoldu Klimusovi, který se podílel na vytvoření obří fiktivní pohledávky vůči státnímu podniku Čepro za 2,6 miliardy korun. I v této kauze původně figuroval Vomela, ale jeho stíhání zastavila amnestie. Další případ se týká snahy o vytunelování Čepra, kterou podle obžaloby iniciovala zločinecká skupina kolem uprchlého Radovana Krejčíře. V této kauze figuruje zase exmanažer Tukového průmyslu Pechan.

Papoušek Bena

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video