Za opakované přestupky vyšší pokuta. Senátem prošel registr přestupků | E15.cz

Za opakované přestupky vyšší pokuta. Senátem prošel registr přestupků

Městská policie
Městská policie
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Senát nejtěsnější většinou umožnil vznik centrálního registru vybraných přestupků. Podle zastánců by měl pomoci v boji proti drobné kriminalitě, podle kritiků ale v praxi příliš nepomůže. Za opakované přestupky má jejich pachatelům hrozit vyšší pokuta, trestným činem se ale nestanou, byť to požadoval Svaz měst a obcí. Přestupky by se v registru měly uchovávat pět let. Registr má podle dnes schválené novely o přestupcích vzniknout do konce příštího roku.

Senátoři v doprovodném usnesení vyzvali vládu, aby řešila zvýšené náklady obcí spojené s agendou přestupků, na což novela nepamatuje. Poukázali také na to, že „samotné zvýšení pokut za přestupky nepřinese očekávaný efekt zabránění v recidivě v páchání přestupků“. Vláda by se podle senátorů měla zabývat také tím, že pokuty nebudou vymahatelné od nemajetných občanů ani v exekučním řízení. Kabinet by proto měl zvážit možnost zavedení alternativní sankce v podobě veřejně prospěšných prací.

Registr přestupků, jehož zavedení má ještě potvrdit prezident, by existoval při rejstříku trestů. Úřady by do něj měly zapisovat především přestupky proti majetku, veřejnému pořádku a občanskému soužití, ale i některé další přestupky, s jejichž spácháním spojují zákony právní důsledky, například prokazování bezúhonnosti.

Důraz v ulicích

Předseda senátního výboru pro veřejnou správu Miloš Vystrčil neúspěšně požadoval do novely vrátit možnost, aby se lidé dostali k vlastnímu opisu z centrálního registru přestupků. Úpravu prosadili poslanci kvůli obavám, že opis by pak například mohli žádat vedle výpisu z trestního rejstříku zaměstnavatelé po uchazečích o zaměstnání. Podle Vystrčila by ale na to zaměstnavatelé neměli právo.

Přísnější trestání se má týkat například drobných krádeží, opakovaného rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství či méně závažných ublížení na zdraví. Opakovaného přestupku se dopustí ten, kdo jej spáchá do jednoho roku poté, co ho správní orgán uzná vinným z předchozího přestupku.

Zvýšení horní hranice pokuty

Recidivistům se o polovinu zvýší horní hranice pokuty, kterou je za přestupek možné uložit. Za opakovanou drobnou krádež by tak zloděj místo pokuty do 20.000 korun musel zaplatit až o 10.000 korun více. Za opakované založení černé skládky má místo 50.000 korun hrozit až 75.000 korun pokuty.

Novela také obecně zvyšuje pokuty, které je možné za přestupky uložit. V blokovém řízení to má být místo současné tisícikoruny až 5000 korun, pokud přestupkový zákon neumožňuje uložení pokuty ještě vyšší. Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) navrhovala zamítnutí novely kvůli tomu, že do registru mají být nevyváženě zapisovány banální přestupky na rozdíl od některých jiných, za které hrozí vysoké sankce. Senát ale normu nakonec prosadil hlasy 21 ze 40 přítomných členů. Pro byli především zástupci ČSSD.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video