Za urážku úředníka možná bude hrozit pokuta deset tisíc korun | E15.cz

Za urážku úředníka možná bude hrozit pokuta deset tisíc korun

Za urážku úředníka možná bude hrozit pokuta deset tisíc korun
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Urážka policisty nebo úředníka má být nově přestupkem proti veřejnému pořádku, za který by hrozila pokuta až deset tisíc korun. Desetinásobně na sto tisíc korun se má zvýšit maximální sankce za zmaření, ztížení nebo ohrožení poskytnutí zdravotní služby. Zavést to má nový zákon o některých přestupcích, jehož vládní návrh Sněmovna v prvním kole projednávání podpořila. Normu nyní projednají sněmovní výbory.

Návrh má spolu s dalším novým zákonem o odpovědnosti za přestupky nahradit stávající zákon o přestupcích a tuto problematiku sjednotit. Přestupky a další správní delikty jsou nyní rozptýleny ve zhruba 250 různých zákonech, které popisují asi 2200 skutkových podstat přestupků a 5100 skutkových podstat jiných správních deliktů. Jejich projednání má na starosti pět desítek odlišných orgánů veřejné správy.

Nový přestupek „znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci“ se má vztahovat na zaměstnance obecních úřadů, pracovníky úřadů práce a dalších podobných institucí. Cílem je chránit tyto lidi, kteří často čelí urážkám či napadání bez odpovídající zákonné obrany. Urážka úředníka může být nyní řešena podle správního řádu jako „hrubě urážlivé podání“ k orgánu veřejné správy se sankcí až 50 tisíc korun.

pokutypokutyAutor: psp

Zákon má také na 10 tisíc korun zvýšit maximální pokuty za ublížení na cti, nedodržení omezujícího opatření, vzbuzování veřejného pohoršení nebo rušení nočního klidu. Z 15 na 20 tisíc korun se má zvýšit pokuta za způsobení škody na cizím majetku, neoprávněné užívání cizí věci nebo přisvojení si věci nálezem. Nejvíce - z 10 tisíc na půl milionu korun - se má zvýšit pokuta za provozování obchodní, výrobní či jiné výdělečné činnosti bez příslušného oprávnění.

Státní úřady se v posledních letech zabývaly více než 250 tisíc přestupky a udělily za ně pokuty kolem 700 milionů korun. Asi jeden milion přestupků ročně v minulých letech řešila policie, která za ně v posledních třech letech vždy rozdala pokuty za více než 400 milionů korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!