Záchrana KCP začíná. Stát převzal dluh | E15.cz

Záchrana KCP začíná. Stát převzal dluh

Kongresové centrum Praha
Kongresové centrum Praha
• 
ZDROJ: Jan Rash, E15

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Praze se podařilo odvrátit krach kongresového centra, které je zatížené téměř dvoumiliardovým dluhem. Dluh spolu s majoritním podílem ve společnosti převzalo ministerstvo financí. Stát je ručitelem peněz, které si kongresové centrum půjčilo na rekonstrukci kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu před 13 lety. Polovinu půjčky již firma sama splatila. Dalších 1,85 miliardy korun musí zaplatit do dubna příštího roku.

Praha začala společně s ministerstvem financí zachraňovat Kongresové centrum Praha (KCP). Primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09) a ministr financí Jan Fischer (nestr.) podepsali akcionářskou smlouvu KCP. Stát tak na sebe převezme zhruba dvoumiliardový dluh, který musí KCP zaplatit do dubna 2014. Za to stát získá ve společnosti majoritní podíl. Pokud by vláda do majetkové struktury centra nevstoupila, podle vedení Prahy by zkrachovalo.

„Jsme toho názoru, že dává smysl, aby stát vstoupil a spolurozhodoval o osudu budovy, která je pro rozvoj kongresové turistiky významná,“ řekl před podpisem smlouvy Fischer. KCP ročně vydělá 460 milionů, z toho zhruba 70 procent připadne státu.

Smlouva upravuje vlastnický vztah mezi oběma akcionáři. Vláda souhlasila s nabytím majetkové účasti upsáním akcií ve jmenovité hodnotě dvě miliardy korun. Bude tak vlastnit podíl 70 procent, přesně kolik činí dluh KCP. Akcionářská smlouva rovněž řeší rozdělení řízení a vedení společnosti, počet členů představenstva a právo navrhování členů jednotlivými akcionáři. Město si zachová majoritu v představenstvu, stát v dozorčí radě. Smlouva rovněž řeší podmínky, za nichž může dojít k převodu akcií obou akcionářů, nebo předkupní právo na akcie na základě převodní výzvy.

Peníze jen na splátku dluhu

Radní hlavního města na začátku října snížili základní kapitál KCP o 526,3 milionu korun na 880 milionů. Zároveň rozštěpili akcie na 88 kusů při jmenovité hodnotě deset milionů korun. Na svém úterním jednání by pak měli schválit upsání 200 kusů nových akcií o jmenovité hodnotě deset milionů korun na jméno Česká republika, zastoupené ministerstvem financí. Podle náměstka primátora Václava Novotného (TOP 09) se 9. prosince sejde představenstvo KCP a schválí upsání akcií. V polovině prosince pak stát a KCP podepíší smlouvu. V tu chvíli se stane stát spoluvlastníkem KCP i jeho dluhu.

Peníze, které stát do centra dá, nebude smět společnost použít na nic jiného než na umoření dluhu. Splatit ho má zřejmě v dubnu příštího roku. V příštích čtyřech letech Praha svůj podíl opět navýší tím, že bude investovat do modernizace budovy - v letech 2014 až 2017 to má být až 750 milionů korun. Následně se poměr vlastnictví ustálí na 55 procentech vlastněných státem, zbylých 45 procent by drželo město. Praha chce v prvním čtvrtletí 2014 převést na rozvoj KCP 800 milionů kroun. Jek server E15.cz dříve informoval, KCP loni vykázalo zisk 61,1 milionu korun, v roce 2011 hospodařilo s účetní ztrátou 97,3 milionu korun.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video