Česká televize: začíná boj o kontrolu nad institucí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Začíná boj o Českou televizi

Začíná boj o Českou televizi
Česká televize
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Pavel Otto

Pavel Otto

Pravděpodobně už tento měsíc se ve sněmovně rozhodne o tom, zda populisté a extremisté podporovaní prezidentem Milošem Zemanem získají možnost ovládnout Českou televizi. Cesta k tomu vede přes odvolání rady veřejnoprávního média. Skončit pak mohou nejen její členové, ale poté po volbě nové rady i současný generální ředitel Petr Dvořák. Pravice tomu chce zabránit, má však málo hlasů. Klíčový proto bude postoj ANO. Část jeho zákonodárců ujišťuje, že snahu SPD a komunistů nepodpoří.

Podle zákona zaniká členství v radě, která vybírá šéfa ČT, pokud dolní komora dvakrát po sobě neschválí výroční zprávu o činnosti televize nebo zprávu o jejím hospodaření.

„K neschválení té druhé zprávy vyzval prezident Zeman a jeho spojenci z ANO, SPD a KSČM se k tomu jistě chystají. Myslím ale, že po tragédii na Slovensku musí nechtěně přehodnotit svou strategii,“ uvedla v narážce na vraždu investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky členka volebního výboru Miroslava Němcová (ODS).

Babiš chce odvolat Ondráčka z čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů

Právě tento sněmovní orgán posoudí zprávy z roku 2016 předložené loni Českou televizí jako první. Jeho stanovisko bude pro hlasování pléna určující. Babišovci, okamurovci a komunisté v něm ale mají deset křesel z osmnácti.

Člen výboru za ANO Martin Kolovratník, který má agendu veřejnoprávních médií na starosti, míní, že jeho kolegové Zemanův apel nevyslyší.

Analýza: Módní pojem postpravda. Nejvíce nás „manipulují“ příběhy, ne fakta. Ví to i Babiš

„Distancujeme se od výroků šéfa SPD Tomia Okamury o zestátnění televize a rozhlasu. Rozhodně je neplánujeme převést pod státní rozpočet, nebo je dokonce sloučit,“ ujistil.

Stejný názor má podle Kolovratníka také premiér Andrej Babiš. Ten koncem minulého týdne prohlásil, že nechystá na Kavčích horách „žádný puč“.

Automobily i tramvaje se vrací na Libeňský most. Není jasné, jestli se bude bourat, nebo rekonstruovat

Poslanec připomněl, že rada dodala výroční zprávy včas, avšak minulá sněmovna je nestihla projednat.

„Máme vůči radě dluh, takže by nebylo férové je neschválit. Na druhé straně jsou podněty k hospodaření televize, která má ročně k dispozici kolem sedmi miliard korun,“ dodal.

Zemřel Jan Stráský. Co říkal bývalý premiér o politice, čtěte v jednom z posledních rozhovorů

Kolovratník nevyloučil, že výbor, který se zřejmě sejde 15. března, může hlasování odložit. „Mohlo by se to stát v případě, že by se podezření kolem některých výběrových řízení, respektive jejich nevypsání potvrdila a byla závažná,“ podotkl.

K neschválení zprávy o hospodaření ČT vyzval Zeman poslance v pořadu komerční televize Jaromíra Soukupa TV Barrandov. „Samozřejmě bych si velmi přál personální změny v České televizi, i když je jako prezident nemohu vůbec ovlivnit,“ uvedl Zeman.

Jančura přesune část flotily do Německa, „udeří“ na FlixBus na jeho domácí půdě
Tomio Okamura: Já a rasista? Zkuste si žít se šikmýma očima!
Česká ekonomika jede na hranici svých sil. Zpomalení růstu HDP jí prospěje, míní analytik

O pořadu ČT Bankovkovi čtěte zde >>>

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!