Zahraniční obchod ČR byl loni v listopadu v přebytku 10,8 miliardy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zahraniční obchod ČR byl loni v listopadu v přebytku 10,8 miliardy

Zahraniční obchod ČR byl loni v listopadu v přebytku 10,8 miliardy
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Zahraniční obchod Česka skončil loni v listopadu v přebytku 10,8 miliardy korun, meziročně tak byl vyšší o 1,1 miliardy Kč. Výsledek příznivě ovlivnil pokles schodku obchodu s chemickými výrobky, potravinami, nápoji a tabákem a vyšší přebytek u obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím a se surovinami. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Vývoz a dovoz v meziročním srovnání stouply. Export se zvýšil o 3,7 procenta na 301,1 miliardy korun a dovoz o 3,4 procenta na 290,3 miliardy Kč.

Schodek obchodu s chemickými výrobky se meziročně snížil o 900 milionů Kč, u potravin a živých zvířat klesl o 600 milionů a u nápojů a tabáku o 200 milionů Kč. Obchod s průmyslovým spotřebním zbožím zaznamenal zvýšení přebytku o 800 milionů Kč a u obchodu se surovinami stoupl přebytek o 400 milionů Kč.

Češi si koupili rekordní množství nových aut, nejvíc od Škodovky

Nepříznivě na listopadovou obchodní bilanci podle ČSÚ působilo ale prohloubení schodku u minerálních paliv o 700 milionů korun a snížení kladného salda strojů a dopravních prostředků a polotovarů a materiálů, a to shodně o 400 milionů korun.

Zahraniční obchod se státy Evropské unie skončil v listopadu přebytkem 56,1 miliardy korun, což je meziročně o 1,3 miliardy více. Schodek obchodu se zeměmi mimo unii se proti listopadu 2015 zvětšil o 700 milionů na 43,4 miliardy korun.

Průmysl táhne českou ekonomiku, zakázky rostly dvojciferně

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!