Žalobce zamítl Lessymu stížnost proti obvinění inspekcí | E15.cz

Žalobce zamítl Lessymu stížnost proti obvinění inspekcí

Petr Lessy
Petr Lessy
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Městské státní zastupitelství v Praze zamítlo stížnost policejního exprezidenta Petra Lessyho proti tomu, že ho Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a z pomluvy. Podle státního zástupce zjištěné skutečnosti poskytovaly dostatek důvodů k zahájení Lessyho stíhání, rovněž souhlasí s jeho právním posouzením.

„Na dalším postupu se dohodnu s klientem,“ odpověděl Lessyho advokát Tomáš Sokol na otázku, jak bude ve věci dál postupovat. Zákon mu umožňuje požádat nadřízené státní zastupitelství o dohled. „Ale neříkám, že to udělám,“ dodal.

Lessy skončil ve funkci policejního prezidenta koncem srpna a jen krátce poté, co jej inspekce obvinila. Lessy se ale hájí tím, že loni 6. září, kdy se čin údajně stal, vůbec nebyl v Praze. Na 6. a 7. září si prý vzal dovolenou, protože jeho syn havaroval na motorce, a už den předtím odjel za ním do Ostravy.

Státní zástupce ale tuto námitku neshledal pro celkový závěr o důvodnosti stíhání jako zásadní. Podstata skutku prý nemůže být případnou změnou časového údaje nijak dotčena, i kdyby ke změně došlo v průběhu dalšího dokazování.

Právě loni 6. září měl Lessy podle inspekce předat své mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka s tím, aby je dala novináři. Mluvčí je pak údajně na jeho pokyn stejný den dala redaktorovi deníku Právo. GIBS Lessymu klade za vinu, že o získaných informacích nezachoval povinnost mlčenlivosti, čímž porušil zákon.

Lessymu v případě odsouzení hrozí až tři roky vězení. V čele sboru jej nahradil jeho dosavadní náměstek Martin Červíček.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video