Zeman: Evropská unie je skvělý projekt se špatnými projektanty

Miloš Zeman

Miloš Zeman Zdroj: Facebook M. Zemana

Výročí České republiky v NATO, současný stav Evropské unie nebo aktuální politická témata z domova i ze světa. To jsou některá z témat, kterým se prezident Miloš Zeman věnoval v pořadu České televize Týden v politice. Rozhovor se dotkl i otázky brexitu. „Ten byl způsoben především chybami Evropské unie a eurohujery,“ uvedl Zeman v pořadu.

„Naše působení v EU nám přineslo 750 miliard korun čistého zisku, který může znamenat celou řadu investičních projektů, které zlepší náš život v Česku,“ řekl Miloš Zeman na otázku členství České republiky v Evropské unii. Postěžoval si však, že ne vždy dokážeme unijní prostřeky efektivně využít. 

Zeman prohlásil, že je pro vznik nových unijních postů jako evropský ministr financí či obrany. Jako důvody uvedl například přetrvávající nebezpečí islámského teorismu.

Delší dobu zůstal i u aktuálního témata brexitu. Řekl, že Česká republika je připravena i na odchod Velké Británie z Evropské unie bez dohody. „Brexit považuji za neštěstí pro obě strany,“ dodal prezident. Podle něj je celá situace způsobena také chybami Evropské unie a celý brexit nazval „organizovaným chaosem, kdy nikdo neví, co má vlastně dělat a tak se předstírá aktivita v podobě neustálého zasedání britského parlamentu“. Uvedl však že doufá, že celá situace skončí dohodou.

U kritiky unie zůstal i nadále. „Evropská komise by si neměla hrát na vládu Evropské unie, tou by měla být Evropská rada. Komise by se naopak měla stát spíše úřednickým servisem,“ dodal.

Zeman se v krátkosti zmínil i o nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. Doufá prý v co největší účast. „I 25 procent by byla katastrofa,“ řekl.

Témata rozhovoru se stočila i k domácím tématům. Zeman například uvedl, že se nebojí současné diskuze o rozpočtu. „Zažil jsem třicet let v politice a desítky diskuzí o rozpočtu. Vždy se to zdálo beznadějné a nakonec to dobře dopadlo,“ řekl v pořadu České televize. 

Otázka přišla i na právníka Aleše Gerlocha, kterého Zeman navrhl na ústavního soudce. Zeman uvedl, že jej v Senátu nemohl hájit, jelikož byl na předem domluvené cestě v Karlovarském kraji. „Pokud bych jej hájil přímo v Senátu, celou situaci by to spíše ještě zhoršilo,“ řekl Zeman. Doplnil však, že má dvě jména na nového kandidáta.

Okrajově se vyjádřil i k prezidentským volbám na Slovensku. „Funkci prezidenta by měl zastávat někdo, kdo má určitou průpravu, znalosti a zkušenosti,“ odvětil na otázku, proč podpořil Maroše Šefčoviče.