Zeman schválil nové velvyslance. Konečně splnil povinnost, reagoval Schwarzenberg | E15.cz

Zeman schválil nové velvyslance. Konečně splnil povinnost, reagoval Schwarzenberg

Zeman schválil nové velvyslance. Konečně splnil povinnost, reagoval Schwarzenberg
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK

Prezident Miloš Zeman podepsal 15 pověřovacích listin nových velvyslanců, kteří budou působit zejména v afrických zemích, ale také v Polsku, Dánsku, Portugalsku a Lucembursku. Pověření získalo 13 diplomatů, u dvou z nich bylo podepsáno i pro nerezidentní působení v další zemi. Zeman svůj krok řadu měsíců odkládal kvůli sporu s bývalým šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) ohledně obsazení velvyslaneckých postů v Bratislavě a v Moskvě.

První várka se týkala diplomatů, u nichž nejsou pochybnosti o jejich schopnostech, řekl ve středu Zeman. „Jedná se o velvyslance navržené bývalým ministrem zahraničních věci Karlem Schwarzenbergem a schválené vládou premiéra Petra Nečase,“ uvedla prezidentova mluvčí Hana Burianová. Uvedla, že prezident dekrety podepsal na závěr jednání s nynějším ministrem zahraničí Janem Kohoutem a šéfem hradního zahraničního odboru Hynkem Kmoníčkem.

„Konečně vykonal, co byla jeho povinnost, měl to udělat už dávno,“ komentoval dnes Zemanův krok Schwarzenberg. „Tak daleko ještě nejsme, abychom chválili někoho, kdo vykonal svoji povinnost,“ dodal.

Novým polským velvyslancem bude bývalý ambasador na Slovensku Jakub Karfík, zmocněnec pro krajanské záležitosti Stanislav Kázecký bude v Portugalsku. Bývalý zástupce ředitele hradního zahraničního odboru Jiří Brodský podle očekávání bude v Dánsku.

Velvyslanec v Nigérii Pavel Mikeš bude mít na starosti také Kamerun, velvyslanec v Kuvajtu Martin Vítek pak také Katar. V Jordánsku bude velvyslancem Petr Hladík, v Brazílii pak Jiří Havlík. Nerezidentními velvyslanci budou Ivo Šrámek (Lucembursko), Blanka Fajkusová (Angola), Michaela Froňková (Senegal), Miloslav Machálek (Pobřeží Slonoviny), Hynek Pejcha (Tádžikistán) a Edita Edita Hrdá (Trinidad a Tobago).

Na podpis dalších listin se nadále čeká. Jde třeba o Švýcarsko, odkud by se měl vrátit Boris Lazar, jehož má nahradit šéf kanceláře strategie a plánování ministerstva zahraničí Jiří Kuděla. Bývalý politik a někdejší velvyslanec v Chorvatsku Karel Kühnl by pak měl být ambasadorem v Bělorusku.

Zeman s podpisy otálel kvůli tomu, že chce mít velvyslankyní v Bratislavě manželku bývalého prezidenta Livii Klausovou a do Ruska kosmonauta europoslance za KSČM Vladimíra Remka. Oba Zemana na začátku roku podpořili v prezidentské volbě a získají zřejmě i souhlas nynější vlády Jiřího Rusnoka, na což poukazoval i Schwarzenberg.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!