Zeman zvažuje veto školského zákona. Důvody mluvčí Ovčáček nesdělil | E15.cz

Zeman zvažuje veto školského zákona. Důvody mluvčí Ovčáček nesdělil

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Share on Facebook Messenger
Prezident Miloš Zeman zvažuje, že vetuje novelu školského zákona. Novela by měla přinést povinnou maturitu z matematiky nebo místa ve školkách i pro dvouleté děti. Pokud se prezident pro veto rozhodne, norma opět zamíří do Sněmovny, která bude moci Zemanovo rozhodnutí přehlasovat.

Důvody, které prezidenta ke zvažování veta vedou, Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nesdělil. V minulosti ale Zeman důrazně kritizoval plány inkluze ve školství. Těchto změn, které začnou platit v září, se ale tato novela netýká. Nová pravidla byla schválena loni na jaře v jiné novele, kterou prezident podepsal.

Novela předpokládá zavedení povinné maturity z matematiky za pět let. Měly by se kvůli tomu také sjednotit od příštího roku přijímací zkoušky na střední školy. Norma dále počítá s tím, že nárok na místo v mateřských školách budou mít od roku 2020 i dvouleté děti, poslední ročník školky má být povinný.

Reakce na demografický vývoj

Senátoři novelu schválili 20. dubna, a to navzdory doporučení svých výborů, aby odmítli uzákonit nárok dvouletých dětí na místa v mateřských školách. Nyní jsou do školek přijímány zpravidla tříleté děti.

Změna má platit od roku 2020 a podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) je přirozenou reakcí na demografický vývoj. Má umožnit matkám, aby se dříve vrátily do zaměstnání. Na jejich děti ve školkách budou dohlížet chůvy. Kritici návrhu argumentovali tím, že školky by neměly být odkladištěm dětí, a preferovali výchovu v rodině.

Další výtky měl sněmovní školský výbor. Prosazoval odklad nových pravidel společného vzdělávání žáků se speciálními potřebami v běžných školách, tedy takzvanou inkluzi, kterou Zeman kritizuje. Důvodem návrhu odkladu byla snaha poskytnout školám čas se na ně připravit. Senát ale novelu schválil beze změn.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.