Žena pobodala ve Žďáru studenty, jeden zemřel | E15.cz

Žena pobodala ve Žďáru studenty, jeden zemřel

Policejní zásah ve Střední škole obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev ve Žďáru na Sázavou
Policejní zásah ve Střední škole obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev ve Žďáru na Sázavou
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do jedné ze středních škol v Žďáru na Sázavou dnes vtrhla šestadvacetiletá žena a pobodala několik studentů. Šestnáctiletý mladík zemřel, další dvě studentky jsou zraněné, pobodaný je i zasahující policista. Podle dosavadního vyšetřování podezřelá neměla na školu žádnou vazbu. Podle informací Deníku a České televize žena útočila už před dvěma lety ve škole v Havířově.

Tehdy čtyřiadvacetiletá žena před soudem neskončila. Trestní stíhání bylo v souvislosti s psychickou poruchou zastaveno. Žena do letošního února pobývala v opavské psychiatrické léčebně. „Okresní soud v Opavě 19. února rozhodl, že se ústavní forma léčby mění na ambulantní,“ řekl mluvčí soudu Tomáš Kamrádek.

Krajský policejní ředitel Radek Malíř se k možné souvislosti dnešního případu s útokem, který se stal dvěma lety v havířovské škole, nevyjádřil. „My samozřejmě zkoumáme trestní minulost zadržené a uvidíme, jakým způsobem se to dále promítne do vyšetřování,“ uvedl pouze. Útočnice neměla podle policie na školu v Žďáru nad Sázavou žádnou vazbu. Náhodně si prý vybrala i své oběti.

Podle mluvčího novoměstské nemocnice Romana Kratochvíla byli do nemocnice převezeni čtyři lidé - policista a tři sedmnáctileté studentky. „Jedna z nich s vážným bodným zraněním byla operována, je na jednotce intenzivní péče, její stav je stabilizovaný. Další dvě studentky jsou hospitalizované na dětském oddělení. Jedna utrpěla psychický šok, druhá má drobné řezné zranění na ruce,“ řekl Kratochvíl. Policista s řezným poraněním na hlavě, který zasahoval u případu jako vyjednavač, je na chirurgii.

Žena zřejmě skončí ve vazbě

Incident se stal kolem 07:30 na Střední škole obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev. „Žena se dostala do školy a napadla studentku. Té studentce přispěchal na pomoc student, toho taky napadla. Bohužel utrpěl zranění, kterému podlehl. Pak napadla další studentku,“ uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Podle ní bude podán návrh na vzetí ženy do vazby.

Otec zemřelého studenta řekl serveru Blesk.cz, že ráno dovezl syna do školy a za deset minut mu telefonovali, že je pobodaný. Syna považuje za hrdinu, protože se pokoušel zachránit spolužačku.

Podle studentky prvního ročníku Gabriely Pejchalové je škola zabezpečená čipy. „Cestou dolů do šaten se přiloží čip a může projít naráz několik studentů, ona (pachatelka) se tak mohla dostat do školy bez problémů. Jinak je škola zabezpečená dobře, během vyučování se musí přes recepci, tam se člověk zapíše,“ uvedla.

Policisté před Střední školou obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev ve Žďáru na SázavouAutor: ctk

V Havířově se podobný případ, i když ne s tak tragickými následky, stal v květnu 2012. Čtyřiadvacetiletá žena přišla do školy s několika zbraněmi. Nožem v jídelně napadla vychovatelku, která se snažila bránit sedmiletou školačku. Ženu pobodala a s dívkou se zavřela v jedné z vedlejších místností. Při vyjednávání se ale policii podařilo dítě osvobodit a ženu zadržet.

Mladá žena před soudem nakonec nestanula. Trestní stíhání bylo v souvislosti s psychickou poruchou zastaveno. „Krajský soud nařídil psychiatrickou léčbu ústavní formou,“ řekl státní zástupce Vít Legerský, který případ tehdy dozoroval. Žena skončila v opavské psychiatrické léčebně, odkud ji letos v únoru propustili.

Vážné útoky na školách v posledních letech
8. prosince 2003 Psychicky nemocný student královéhradecké univerzity napadl baseballovou pálkou třiapadesátiletého pedagoga Jana Laška. Podle vyšetřovatelů byl útočník v době spáchání činu nepříčetný, a státní zastupitelství proto zastavilo jeho stíhání.
1. března 2004 Student učiliště ve Svitavách vážně pobodal svého pedagoga. Ten po převozu do nemocnice zemřel. Krajský soud v Hradci Králové odsoudil sedmnáctiletého učně za vraždu jeho učitele k devíti letům vězení.
26. září 2011 Patnáctiletý student napadl nožem a paličkou na maso sekretářku gymnázia v Chomutově. Křičel, že je terorista. Útok zastavil ředitel školy spolu se školníkem, kteří žáka přemohli. Napadená žena utrpěla šok a několik drobných zranění na rukou.
22. května 2012 V jídelně školy v Havířově-Šumbarku pobodala žena vychovatelku, načež si vzala sedmiletou školačku jako rukojmí. Dívku se policii podařilo osvobodit a útočnici zadržet. Zraněná učitelka skončila v nemocnici. Útočnici policie obvinila z pokusu o vraždu a braní rukojmí, stíhání bylo v prosinci 2012 zastaveno, pachatelka byla psychicky nemocná.
29. října 2012 Na gymnáziu v Rakovníku napadl čtrnáctiletý student učitelku. Podle informací médií ženu pobodal. Těžce zraněnou učitelku přepravil vrtulník záchranné služby do pražské střešovické nemocnice, kde se rychle zotavila. Útočník nebyl vzhledem k věku trestně odpovědný.
25. března 2014 Dva mladíci z Výchovného ústavu v Králíkách na Orlickoústecku brutálně napadli vychovatele a vychovatelku. Muži vrazil jeden z útočníků šroubovák do krku, ženu povalil na zem a oba ji kopali do hlavy a těla. Chlapci útočili, protože chtěli utéct, což se jim ale nepovedlo. Ministerská kontrola následně odhalila v ústavu řadu pochybení, letos v červnu ohlásil ministr školství, že se zařízení uzavře.
14. října 2014 Do jedné ze středních škol v Žďáru na Sázavou vtrhla šestadvacetiletá žena z Ostravska a pobodala několik studentů. Šestnáctiletý mladík zemřel, další dva studenti jsou zranění, pobodaný je i zasahující policista, řekla ČTK mluvčí policie Jana Kroutilová. Podle dosavadního vyšetřování podezřelá neměla na školu žádnou vazbu.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video