Živnostníci chtějí vlastní odbory, mají pomoci lépe čelit omezení od státu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Živnostníci chtějí vlastní odbory, mají pomoci lépe čelit omezení od státu

Živnostníci chtějí vlastní odbory, mají pomoci lépe čelit omezení od státu
živnostník
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka/E15

ČTK

Čeští živnostníci zvažují založení vlastního odborového svazu. Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR se výzvou obrátilo na všechny drobné podnikatele, osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a firmy do 25 zaměstnanců, aby se v případě zájmu hlásili. Cílem svazu by bylo účinněji čelit dalším snahám státu o omezení tohoto podnikatelského sektoru.

„Zatím chceme sondovat ohlasy, pak uvidíme,“ řekl agentuře ČTK Petr Valenta, který za sdružení výzvu sestavil. „Podle nás to není špatná myšlenka, za dva týdny sondování budeme chytřejší,“ dodal. Podle odezvy sdružení povede další jednání. Svaz by zřejmě vystupoval samostatně, podle Valenty by se těžko s někým spojoval, protože by nesplnil podmínku zaměstnanců.

Sdružení si od založení odborů slibuje vytvoření protiváhy při snahách státu o omezování podnikatelského sektoru, a to zejména v rovině sociální. „Dosavadní praxe nám jen potvrzuje, že tato role je neprávem přehlížena a ze strany kompetentních orgánů a některých sociálních partnerů ignorována,“ uvádí sdružení ve výzvě.

Živnostníci tvrdí, že již řadu let čelí snahám pravicových a především levicových vlád stupňovat zpoplatnění a daňové zatížení. Zmiňují například výběr minimální daně bez ohledu na výsledky podnikání, zrušení odpočtu daně za pořízená auta či placení pravidelného paušálu 1000 korun za každý měsíc podnikání.

Minimální požadavky na stát

Nelíbí se jim také neustálé změny v odvodech. „Je nutné, aby si odpovědní činitelé uvědomili, že náš podnikatelský sektor je jediným, který v převážné většině odvádí své daně v ČR, je jediným, který má minimální požadavky na stát a dává práci a obživu dalším tisícům lidí,“ stojí ve výzvě.

Sdružení státu vyčítá například liknavost v boji s krácením daní, neprůhlednými veřejnými zakázkami, vyváděním zisku a kapitálu do zahraničí či nefunkčním výběrem daně z přidané hodnoty.

Současné odbory živnostníky netáhnou
Podle mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jany Kašparové může být OSVČ členem odborů. „Řada svazů už teď má pár OSVČ, jsou to ale jednotlivci,“ poznamenala. Jednou z nejdůležitějších funkcí odborů je podle ní kolektivní vyjednávání, které v tomto případě odpadá. Připomněla také, že za první republiky existoval podobný Jednotný svaz soukromých zaměstnanců, který se snažil zasahovat do hospodářských a sociálních otázek při tvorbě zákonů.
Nejsilnější odborovou centrálou v zemi je ČMKOS. Zastřešuje 29 svazů, což je většina svazů působících v Česku. Pod odbory sdružené v ČMKOS spadá asi 370 tisíc členů. Při svém vzniku centrála zastřešovala 40 svazů a zastupovala přes pět milionů odborářů, ještě před pěti lety se počet členů pohyboval kolem půl milionu.

Pavel Páral: Další kolo honu na živnostníky

OSVČ a podpora v nezaměstnanosti

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!