Euro zažije drtivý propad, dolar ho může v příštím roce překonat | E15.cz

Euro zažije drtivý propad, dolar ho může v příštím roce překonat

Arsen Lazarevič

Deutsche bank, čtvrtý největší forexový obchodník na světě, předpovídá ve své nejnovější analýze oslabení eura vůči dolaru. Euro by dokonce mohlo dosáhnout s dolarem tržní rovnosti nebo ji i prolomit

Tato pravděpodobnost podle banky výrazně vzrostla díky zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA. „Vítězství Donalda Trumpa změnilo řadu věcí,“ uvedl George Saravelos, investiční stratég Deutsche Bank v Londýně. Podle něj na konci roku bude jedno euro za 1,05 dolaru, v závěru příštího roku už to bude jen 0,95 dolaru. Podle agentury Bloomberg se pravděpodobnost dosažení parity dolaru s eurem v příštím roce zvýšila až na 43 procent.

Za rok má být euro za 26 korun, vypočítal analytik

Prvním důvodem, proč by k posilování dolaru mohlo dojít, jsou podle analytiků ambiciózní daňové škrty nového prezidenta, které by mohly podpořit firmy v nových investicích. Druhým důvodem je očekávané zvýšení infrastrukturních výdajů. To by vedlo k vyšší inflaci a nutilo Fed ke zvýšení úrokových sazeb dříve, než se očekává, což by podpořilo posilování dolaru.

„Rychlejší růst kvůli vyšším investicím a nižším daním by mohl pomoci k silnějšímu dolaru,“ podotýká David Marek, analytik Deloitte. Zároveň však varoval, že zcela opačný efekt může mít zavedení cel, které Trump v předvolebních kampaních také zmiňoval. 

Úspěch Trumpa může vést k prodloužení intervencí ČNB, soudí ekonomové

Silnější dolar než euro je podle oslovených analytiků pravděpodobný. Podle některých to může být i výhodné. „Slabší euro pomůže Evropské centrální bance (ECB) probudit evropskou ekonomiku. ECB by při výraznějším posilování dolaru nemusela nutně přistoupit k dalšímu uvolnění měnové politiky,“ uvádí analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Propad eura vůči dolaru by mohl ovlivnit i Česko, a to zvýšením inflace. Pokud by k tomu došlo, mohlo by dojít k dřívějšímu ukončení devizových intervencí ČNB. 

Analytici tomu ale příliš nevěří. „Slabší euro může usnadnit exit, ale výrazněji jej neuspíší. Při velmi příznivém vývoji v eurozóně a inflaci rychle směřující ke dvěma procentům může exit přijít ve druhém čtvrtletí roku 2017. Ve výrazně rychlejší exit nevěřím,“ dodává Horská.

Český hráč pokeru bude hrát v Las Vegas o dvě stě milionů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!