Jak přijít k bitcoinu? Existuje řada možností, část firem v kryptoměně vyplácí i mzdy

Bitcoin

Bitcoin Zdroj: profimedia

Bitcoin
2
Fotogalerie

Bitcoin se často přirovnává ke zlatu. Podobnost se týká i rozmanitosti způsobů, jak k němu přijít. Lze ho těžit, obchodovat s ním na burze i držet jako dlouhodobou investici. Uvažujete-li o získání této kryptoměny, čtěte, jaké máte možnosti.

Rychle rostoucí cena bitcoinu na konci minulého roku přilákala velké množství investorů, kteří dosud neměli s kryptoměnami zkušenosti. Cest, jak získat bitcoin, je více, nejtypičtějším způsobem je buď těžba, nebo jejich nákup. Samostatnou kapitolu pak představuje možnost domluvit se na zaslání virtuální měny do elektronické peněženky s konkrétní osobou. Z hlediska fungování bitcoinu coby platidla by potom logickou cestou byla možnost si nechat v kryptoměně vyplácet mzdu.

Bitcoin jako mzda

S vyplácením alespoň části mezd v kryptoměnách již experimentuje řada softwarových společností. Koncem roku 2017 měly více než čtyři tisíce zaměstnanců japonské firmy GMO Internet dostat možnost obdržet část své mzdy v bitcoinech. Jde však o nepovinnou záležitost. Firma plánuje proplácet v bitcoinech až 100 tisíc jenů (zhruba 19 300 korun). 

Podobné kroky nejsou výjimkou ani v Česku. Pracovníci vývojářského studia TopMonks si pro změnu nechávajá vyplácet část mzdy v litecoinech. Vzhledem k tomu, že česká legislativa bitcoin jako měnu neuznává, z účetního hlediska firma tyto prostředky eviduje jako vyplácené v naturáliích. 

Mining neboli těžba bitcoinu

Pro ty největší kryptoměnové nadšence ale představuje tu "pravou" cestu k bitcoinu možnost si ho svépomocí vytěžit.

Nejznámější a nejpoužívanější kryptoměna je založena na systému blockchain, což je decentralizovaný řetězec bloků, na nichž jsou zaznamenávány transakce. Výhodou blockchainu je jeho bezpečnost, kterou zajišťují právě na sobě nezávislí těžaři. Čím větší je jejich počet, tím lepší a bezpečnější je i funkčnost systému.

Těžbu kryptoměn provádí těžař pomocí svého počítače, jehož výpočetní výkon používá k rozluštění šifry na posledním bloku řetězce. Pokud se mu to podaří jako prvnímu, blok takzvaně vytěží a získá za něj odměnu. Ta postupem času automaticky klesá, její variabilní složku ale představují poplatky za jednotlivé transakce.

Bitcoin a vztah kryptoměny k těžařům

Jak bylo řečeno výše, pro bezchybnost a stabilitu systému je potřeba zajistit, aby se na těžbě podílelo co možná největší množství uživatelů. Díky tomu se nové transakce do řetězce přidávají rychleji a zároveň jsou pod větší kontrolou i ostatní bloky se staršími transakcemi.

Pokud by byl počet těžařů nedostatečný, mohla by část těžařů změnit údaje o transakcích a přesměrovat toky plateb. Díky velkému počtu těžařů je však tato hrozba spíše jen teoretická. Kdo by se nyní o odklon transakcí pokusil, bojoval by s nesrovnatelně větší přesilou jak těžařů, tak výkonem výpočetní techniky, který je v tomto ohledu vůbec nejpodstatnější.

Udržovat aktivní těžaře se bitcoinu daří pomocí odměn. Ten, kdo kontroluje transakce, z ní získá poplatek a jako bonus dostane i podíl nově vygenerovaných bitcoinů. Počet emitovaných mincí se přitom neustále snižuje a v roce 2140 se výdej nových mincí zastaví úplně. V té době by mělo být v oběhu 21 milionů bitcoinů. V současnosti se do systému přidávají nové bloky každých deset minut, za jejich vytěžení těžař dostane 12,5 bitcoinu.

Bitcoin - kurz sledujte na aktuálním grafu:

Těžba bitcoinu ale není pro každého

Pokud dnes chceme těžit bitcoiny, musíme se připravit na investice v řádech desetitisíců korun. Těžit ho pomocí počítače s běžnou grafickou kartou se totiž už takřka nevplatí. Pro efektivnější těžbu tak byly vyvinuty přístroje specializované k těžbě té které kryptoměny, tzv. Asic minery, jež mají výrazně vyšší výkon než běžně počítače. Nejpoužívanějším takovým Asic minerem pro bitcoin je Antminer od čínského výrobce Bitmain.

Čím větší výkon tím větší šance na dobytí bitcoinu. Tato jednoduchá rovnice vede k zakládání obrovských centralizovaných těžebních farem, ale i poolů, neboli komunit těžařů. Zatímco farmy vznikají především v oblastech, kde jsou nízké náklady na elektřinu a chlazení počítačů, u poolů jde pouze o virtuální dohodu na tom, že společně vytěžené bitcoiny se nakonec rozdělí mezi celou komunitu. 

Bitcoin lze koupit různými způsoby

Pro běžné investory je tak schůdnější cestou k bitcoinu jeho nákup. Kdo nechce bitcoiny těžit, může si je pořídit na burze, ve směnárně nebo v automatu. Každá z možností se přitom liší uživatelským rozhraním i transakčními poplatky za převod a kurzem. Nejnižší poplatky lze najít na mezinárodních kryptoměnových burzách, vyšší kurzy mají naopak bitcoinmaty.

Kryptoměnové burzy - jak platit

Výhodou nakupování bitcoinu z domova je, že lze provádět z pohodlí domova. Stačí být připojen k internetu a zaregistrovat se na dané burze. Důvěryhodnost burzy lze obecně vysledovat podle počtu uživatelů, kteří ji využívají. Zároveň je bezpečné používat jen ty burzy, jejichž webové stránky začínají zkratkou HTTPS.

Poté už stačí vybrat takovou burzu, která vyhovuje vámi upřednostňovanému způsobu placení a která obchoduje s vámi požadovanou kryptoměnou, v tomto případě bitcoinem. V neposlední řadě je důležité sledovat i výši poplatku.

Mezi největší burzy na světě patří BitfinexBittrexBinanceHitBTCCoinbase, která přijímá platební karty nebo Coinmate.io, jež má účet v české Fio bance. Novým českým projektem je potom burza NakamotoX. Většina burz přitom vyžaduje zaslání skenu či fotografie občanského průkazu či pasu.

Bitcoinmaty mají vyšší kurzy

Automaty pro nákup bitcoinu mohou využívat zejména Pražané, kteří mají k dispozici více bitcoinmatů než zbytek celé republiky. Jejich výhodou je, že většina z nich bitcoiny nejen vydává, ale i přijímá.

Jak nákup přes automat probíhá? K nákupu v bitcoinmatu je nutné mít vlastní bitcoinovou peněženku ať už mobilní či v papírové podobě, na které je adresa peněženky s privátním heslem ve formě QR kódu. Po potvrzení dostanete speciální účtenku s číslem transakce a jejími detaily.

Směnárna pro příležitostné online nákupy

Pro příležitostné nákupy bitcoinů jsou uživatelsky přívětivou volbou tuzemské online směnárny, například Easycoin či SimpleCoin. Přívětivě může být pro uživatele také ovládání v češtině. Další výhodou je, že bitcoiny zle prostřednictvím směnárny i prodávat.