Bitcoin Pizza Day: od slavné transakce uplynulo 10 let | E15.cz

Krypto-graf týdne: Bizarní výročí. Před deseti lety utratil bitcoiny za pizzu, dnes by byl miliardář

Jan Vávra

Bitcoinová komunita dnes slaví zajímavé výročí. Před deseti lety si floridský programátor Laszlo Hanyecz koupil dvě pizzy z řetězce Papa John‘s za deset tisíc bitcoinů. Tehdy virtuální měna větší hodnotu neměla. Jedna z nejnešťastnějších „investic“ všech dob ale představovala z hlediska vývoje bitcoinu průlom. Jde o první zdokumentovanou směnu virtuálních mincí za zboží. Výročí má ovšem i další trpkou pachuť: dnes by při směně bitcoinu za podobné rychlé občerstvení zaplatil kupující skoro stejné množství prostředků na transakčních poplatcích jako za samotné zboží.

Deset tisíc bitcoinů má za současného kurzu hodnotu přes 90 milionů dolarů (více než 2,2 miliardy korun).

„Myslím, že podobné úvahy pro mě nejsou dobré,“ svěřil se Hanyecz loni serveru CBS. V nakupování za bitcoiny v květnu 2010 nepřestal, celkem pak ještě utratil za podobné pochutiny kolem 100 tisíc bitcoinů.

Několik let po směně 10 tisíc bitcoinů za dvě pizzy nabral kurz kryptoměny tento směr.Několik let po směně 10 tisíc bitcoinů za dvě pizzy nabral kurz kryptoměny tento směr.Autor: Coindesk

Na druhou stranu koupí dvou pizz v hodnotě 41 dolarů zřejmě poprvé jasně ukázal, že kryptoměna může mít i dost praktické využití. 

Placení bitcoinem bylo však v roce 2010 o mnoho komplikovanější kvůli absenci rozšířených platebních bran a terminálů, přes které by podniky virtuální mince přijímaly. Hanyecz proto sháněl dobrovolníka, který mu pizzu přinese a za bitcoiny předá.

Programátor tak za své peníze dostal i donáškovou službu. A dnes je obchod, který před deseti lety uskutečnil, v komunitě fanoušků virtuálních měn známý jako Bitcoin Pizza Day.

Oslavy milníku v placení kryptoměnou ovšem v současnosti zastiňuje skutečnost, že její používání na menší nákupy se za současné situace příliš nevyplatí. Průměrná výše transakčního poplatku se podle portálu Ycharts pohybuje kolem pěti dolarů.

Takhle vypadá možná vůbec nejslavnější pizza 21. století:

Bitcoinová síť je od takzvaného půlení (halvingu) přetížená, neboť značné části těžařů kryptoměny, kteří poskytují svůj výpočetní výkon pro potřeby sítě, se po snížení jejich odměny na polovinu už nevyplatí svou činnost dál provozovat.

Algoritmus bitcoinu je však na podobné situace připraven a za zhruba deset dní má dojít k další automatické úpravě nároků na výkon těžebních strojů. Poté by mělo dojít k nárůstu propustnosti sítě bitcoinových transakcí.

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!