Bitcoin prudce vzrostl, může se opakovat situace z roku 2016 | E15.cz

Krypto-graf týdne: Vzestup a pak pád? Bitcoin je v podobné situaci jako před minulým půlením

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kryptoměny prodělaly období několikadenního výrazného růstu,a to zejména v případě nejrozšířenějšího bitcoinu. Podle agentury Bloomberg jsou příčinou očekávání spojená s nadcházejícím půlením (halvingem), k němuž má dojít 12. května. Částečně se mezitím opakuje situace, ke které došlo před čtyřmi roky.

Předchozí půlení (halving) proběhlo v červenci roku 2016. Také těsně před ním se kurz bitcoinu vydal prudce vzhůru, aby těsně před očekávanou událostí došlo ke znatelné cenové korekci.

Ačkoliv se tehdy kryptoměna obchodovala v odlišném cenovém řádu – kolem 700 dolarů za digitální minci – spekulanti by si podle analytiků měli dát pozor na mohutné výkyvy ceny i tentokrát.

Situace v roce 2016. Termín půlení vyznačen červeně Autor: Coinmarketcap

A to i přes to, že půlení obecně představuje z hlediska hodnoty bitcoinu zřejmě nejdůležitější událost za dlouhé roky, neboť na polovinu snižuje počet denně vygenerovaných virtuálních mincí.

„Halving může částečně vysvětlovat poptávku po kryptoměně. Měli byste si ale uvědomit, že jde o dopředu známou událost, čili by měla být do ceny bitcoinu započítána. Až přijde 12. květen, tlaky ženoucí virtuální měnu vzhůru mohou polevit,“ uvádí analytik brokerské společnosti Oanda Craig Erlam.

Vývoj ceny bitcoinu na jaře 2020 Autor: Coinmarketcap

Podle Christel Quekové z digitální platformy Bolt Global je možné, že půlení bude mít v krátkodobém horizontu na cenu virtuální měny opačný vliv, než v jaký její držitelé doufají. A to za předpokladu, že si spekulanti začnou ve větší míře vybírat aktuálně dosažené zisky.

Bitcoin se v tomto týdnu dostal na nejvyšší hladinu od začátku března, když nejprve vyšplhal na osm a posléze na devět tisíc dolarů za virtuální minci.

V polovině března přitom bitcoin a spol. prošly jedním z nejprudších cenových pádů své dosavadní historie, když během 24 hodin odepsaly padesát procent své hodnoty. Letošní cenové minimum se tak v případě bitcoinu nachází na hodnotě 3700 dolarů.

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video