Bitcoin poprvé oficiálně. Salvador schválil přechod na kryptoměnu | E15.cz

Salvador jako první stát světa přejde na bitcoin. Doufá v příliv investorů

Bitcoin se už nyní v Salvarodru hojně využívá
Bitcoin se už nyní v Salvarodru hojně využívá
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Středoamerický stát Salvador se stal první zemí světa, ve kterém se nejznámější kryptoměna bitcoin stala zákonným platidlem. Návrh prezidenta Nayiba Bukeleho schválil parlament. 

Parlament návrh přijal většinou 62 z 84 hlasů. Zákon vstoupí v platnost za 90 dnů. Poslanci se ke kryptoměně přiklonili navzdory tomu, že se jejich rozhodnutí může odrazit na programu pomoci, o němž země jedná s Mezinárodním měnovém fondem a který přesahuje jednu miliardu dolarů.

Podle prezidenta Bukeleho přijetí bitcoinu občanům Salvadoru žijícím v zahraničí usnadní posílání plateb do vlasti. Ve středoamerické zemi půjde nadále platit i americkým dolarem.

„Naší zemi to přinese to finanční začlenění, investice, turistiku, inovaci a ekonomický rozvoj,“ napsal Bukele na twitteru krátce před hlasování v parlamentu, který ovládá jeho strana a její spojenci.

Finančním začleněním měl přitom na mysli začlenění tisíců lidí do legální ekonomiky. Salvadorský prezident už dříve poukazoval na to, že „70 procent obyvatel nemá bankovní účet a pracuje načerno“.

Ti, kteří bitcoin použijí, se podle něj nevystaví riziku. „Vláda zaručí převod na přesnou hodnotu v dolarech v době každé transakce,“ napsal dále na sociální síti.

Ekonomika země, která má 6,5 milionu obyvatel, je na přísunu peněz ze zahraničí závislá. Tyto platby představovaly v roce 2019 téměř šest miliard dolarů (125,2 miliardy korun), tedy zhruba čtvrtinu hrubého domácího produktu.

Autor: ČTK

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video