Vodafone prodá první SMS na světě jako NFT. Cena se odhaduje na miliony korun | E15.cz

Vodafone prodá první SMS na světě jako NFT. Cena se odhaduje na miliony korun

Martin Miksa

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Fenomén NFT poslední měsíce hýbe světem a velké firmy si nechtějí nechat ujet vlak a snaží se do světa nezaměnitelných tokenů postavených na blockchainu jakkoliv proniknout. Nyní se o to pokouší také operátor Vodafone, který se rozhodl prodat první poslanou SMS v jeho síti jako NFT. Výtěžek z aukce přitom půjde na charitativní účely.

Načasování prodeje je vcelku tématické, jelikož tato první SMS z 3. prosince 1992 obsahovala vánoční blahopřání: „Merry Christmas“. Tehdy ji na telefon obdržel zaměstnanec Vodafonu Richard Jarvis, kterému ji poslal z počítače jeho kolega Neil Papworth. 

První SMS bude možné vydražit 21. prosince v aukci pořádané francouzskou aukční sítí Aguttes. NFT token bude vytvořen na blockchainu Etherea, takže i platbu bude nutné zaslat v kryptoměně Ethereum. Majitel pak za ni získá detailní a unikátní repliku původního komunikačního protokolu, který zmíněnou zprávu přenesl.

Podle odhadů aukční síně by se toto NFT mohlo prodat přibližně za 100 až 200 tisíc eur, tedy v přepočtu 2,5–5,2 milionu korun. Výtěžek hodlá Vodafone věnovat Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky podporující lidi, kteří byli nuceni kvůli válečným konfliktům či pronásledování opustit své domovy.

Více si přečtěte v článku zde >>>

NFT - Nezaměnitelný token

Autor: Martin Miksa

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery