Amazonu došla trpělivost, v Brně nebude | E15.cz

Amazonu došla trpělivost, v Brně nebude

Sklad Amazonu
Sklad Amazonu
• 
ZDROJ: Scottish Government, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

vag, dnv, ČTK

Share on Facebook Messenger
Americký internetový obchod Amazon už nepočítá se stavbou logistického skladu v Brně, kde tamní zastupitelé vznik obří haly třikrát zamítli. Náhradní lokalitu hledá jinde ve střední či východní Evropě. Naopak budování distribučního centra Amazonu ve středočeské Dobrovízi pokračuje, otevřít má v létě 2015.

Informaci o ukončeném jednání s Brnem sdělil českým novinářům v distribučním centru v německém Grabenu ředitel Amazonu pro Evropu Tim Collins.

„Kritériem pro výběr nové lokality ve střední a východní Evropě bude také rychlost povolovacího procesu. Schvalovací proces v Polsku je rychlejší než v České republice. Nechceme žádné státní pobídky, chceme jen kooperaci při rychlé přípravě projektu,“ vysvětlil své priority Collins.

Firma chtěla původně stavět logistický sklad v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa. Proti tomu se ale třikrát postavili brněnští zastupitelé. Argumentovali například tím, že současný územní plán nedovoluje stavět na těchto pozemcích logistická centra. Investice za 2,7 miliardy korun měla přinést více než 1500 pracovních míst.

Zelení: Stovky špatně placených míst za to nestojí
Spokojeni se zprávou Amazonu jsou tři brněnští zastupitelé Strany zelených, která jediná byla od začátku bezpodmínečně proti. „Obří distribuční centrum by ucpalo jihovýchod Brna kamiony a udělalo tisícům lidí ze Slatiny a okolí ze života peklo. Stovky špatně placených a dlouhodobě nejistých pracovních míst by za to nestály. Ani přesně nevíme, kolik míst by kvůli Amazonu zaniklo v malých a středních firmách. Z pohledu dlouhodobé prosperity je pro Brno výhodnější, že poslední volné místo v průmyslové zóně můžou využít investoři, kteří přinesou vyšší přidanou hodnotou,“ řekl zástupce zelených Martin Ander.

Jihomoravský kraj poté nabídl Amazonu pozemky u brněnského letiště. Regionální šéf developerské firmy CTP Invest Tomáš Budař ovšem ČTK již dříve sdělil, že tento pozemek je pro Amazon nevhodný. Stavět by se prý dalo jen na 75 tisících metrech čtverečních, Amazon ale plánoval větší halu.

Absurdní rozhodnutí

Podle premiéra Bohuslava Sobotky vláda udělala pro získání této investice maximum. „Bohužel celé úsilí ztroskotalo na odmítnutí ze strany zastupitelů zejména z řad ODS v Brně,“ uvedl v prohlášení Sobotka. Už ale nedodal, že pro investici nehlasovalo také několik členů ČSSD, tedy strany, kterou vede.

„Jsem rád, že Amazon bude investovat do logistického centra v Dobrovízi, kde, jak jsem informován, vše pokračuje dobře,“ doplnil ministerský předseda.

Překvapení pro brněnské politiky
Pro brněnské politiky je postup Amazonu překvapením. Neměli žádné indicie, že Američané couvnou, řekl ČTK náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD), který jednal od začátku s developerem CTP Invest. Ten ještě v úterý tvrdil, že Amazon o pozemek na Černovické terase stále stojí. Brněnské zastupitelstvo sice příchod investora třikrát odmítlo, znovu se mělo jednat za dva týdny a měl se vyřešit problém s aktualizací územního plánu, který by povolil stavět na daném místě logistickou halu. „Jsem zvědavý, jaké pohnutky k tomu Amazon vedly, otázka je, jestli se je někdy dozvíme. Zatím je to čerstvé, a jsme proto zatím opatrní,“ poznamenal Pospíšil.
Brněnský primátor Roman Onderka zmínil, že již 24. března posílal přímo evropskému řediteli Timu Collinsovi dopis, v němž ho žádal o vyjádření k dalším plánům v Brně. O den později jej Collinsův kolega Raimund Paetzmann utvrdil, že zájem o Brno trvá v případě, že hlasování zastupitelstvo 15. dubna dopadne úspěšně pro Amazon. Proto dnešní vyjádření, které bylo sděleno pouze médiím, považuje za předčasné.

Ministr financí Andrej Babiš dnes označil rozhodnutí brněnských zastupitelů za absurdní v situaci, kdy se vláda snaží do země přivést zahraniční investory, kteří by zaměstnali lidi a platili daně. „Česko má patnáct vlád, jednu centrální a čtrnáct krajských, mezi nimiž neexistuje jednota,“ řekl Babiš.

Za nepříjemnou zprávu považuje krok Amazonu vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Je to také signál pro další investory, jestli skutečně o ně máme zájem,“ dodal vicepremiér.

Dobrovíz otevře příští léto

Zcela jiná je situace v Dobrovízi nedaleko Prahy. Tam středočeský krajský úřad zamítl odvolání obce a občanského sdružení Občané pro Dobrovíz proti distribučnímu centru, což stavbu umožnilo. „Dobrovíz otevřeme zhruba v létě 2015,“ prohlásil dnes Tim Collins. Podle něj už firma zahájila nábor zaměstnanců.

Spory o sklady Amazonu se táhnou již řadu měsíců
2013:
22. října - Amazon oznámil, že chce nejpozději v roce 2014 otevřít v ČR dvě distribuční centra pro evropské zákazníky. Jedno má být v Dobrovízi u Prahy, druhé v Brně v průmyslové zóně Černovická terasa (záměr Amazonu byl zveřejněn v tisku již v dubnu 2013).
19. listopadu - Občanské sdružení Čisté Tuřany z Brna se postavilo proti stavbě skladu. Požadovalo zpracování studie vlivu na životní prostředí EIA. Se stejným požadavkem vystoupila i radnice brněnské městské části Slatina.
6. prosince - Lidé v Dobrovízi u Prahy v referendu odmítli výstavbu centra. Obyvatelé stavbu odmítli hlavně z toho důvodu, že se obávali zvýšené dopravní zátěže a toho, že by se centrum otevřelo dříve než plánovaný obchvat obce.
10. prosince - Brněnští zastupitelé schválili dokument, ve kterém stojí, že vybudování centra Amazonu na Černovické terase je podmíněné napojením zóny na dálnici D1. Jako alternativu k Brnu nabídl Amazonu pozemky správce průmyslové zóny v Holešově.
12. prosince - Stavební úřad povolil změnu územního řízení potřebnou pro výstavbu centra Amazonu u Dobrovíze.
31. prosince - Proti výstavbě distribučního centra se kromě Dobrovíze v okrese Praha-západ odvolala i sousední obec Hostouň.
2014:
15. ledna - Brněnští radní neschválili návrh smlouvy mezi městem a Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) o stavbě sjezdu z D1 do průmyslové zóny kvůli Amazonu.
21. ledna - Zastupitelé Brna neschválili smlouvu s ŘSD o výstavbě dálničního sjezdu do průmyslové zóny v Černovicích.
27. ledna - Developerská společnost CTP Invest požádala brněnského primátora Romana Onderku (ČSSD), aby svolal mimořádné zasedání zastupitelstva. To mělo znovu schvalovat smlouvu mezi městem a ŘSD o vybudování sjezdu z dálnice D1.
29. ledna - Brněnští radní schválili záměr, díky němuž je možné doplnit dodatkem již schválenou smlouvu s CTP Invest.
13. února - Zastupitelé Dobrovíze schválili memorandum o spolupráci a smlouvu s developerem. Plány investora ale zatím narážejí na zamítavý postoj místního občanského sdružení.
14. února - Brněnští zastupitelé neschválili žádnou ze smluv, které by umožnily Amazonu vybudovat ve městě distribuční halu. V jednom usnesení odmítli jak smlouvu s developerem CTP o prodeji pozemků, tak s ŘSD o stavbě dálničního sjezdu.
26. února - Brněnští radní schválili dodatek smlouvy s CTP týkající se stavby centra v černovické průmyslové zóně.
12. března - Středočeský kraj zamítl dvě odvolání proti stavbě a potvrdil, že americká firma může na 24 hektarech u Dobrovíze stavět.
18. března- Brněnští zastupitelé opět neschválili smlouvy s developerem CTP Invest a ŘSD. Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) je to definitivní konec projektu.
- Předseda vlády Bohuslav Sobotka požádal ministra průmyslu Jana Mládka, aby vláda prostřednictvím CzechInvestu nabídla Amazonu jiné průmyslové zóny pro výstavbu centra.
20. března - Jihomoravský kraj nabídl Amazonu vlastní pozemky mezi dálnicí D1 a brněnským letištěm. Podle opakovaných vyjádření developera CTP Invest ale Amazon trval na lokalitě na Černovické terase.
2. dubna - Ředitel Amazonu pro Evropu Tim Collins řekl, že firma v tuto chvíli nepočítá se stavbou distribučního centra v Brně. Zvažuje jiné alternativy ve střední Evropě.

Slovensko láká Amazon na pobídky i jednodušší schvalování

Autor: vag, dnv, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.