Aukční síň Bonham's prodala aerovku v rouše bavoráku | e15.cz

Aukční síň Bonham's prodala aerovku v rouše bavoráku

Aerovka v kabátě BMW
Aerovka v kabátě BMW
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká aukční síň Bonham's dnes ve Spojených státech na aukci veteránů prodala za 11.550 dolarů (takřka 230.000 korun) podvozek československého vozu Aero 50 rozšířený o karoserii kabrioletu BMW. Na aukci více než stovky vozů byl i další československý zástupce - vůz Tatra T87 z roku 1947. Ten ale kupce nenašel.

Zmíněný kabriolet s odhadní cenou 8000 až 12 000 dolarů označila aukční síň za zajímavost. Podvozek pochází z vozu někdejší československé automobilky Aero, ale motor a karoserie patří k BMW. Historie tohoto kusu je tak podle aukční síně záhadou. Do USA si ho z Německa přivezl americký voják po druhé světové válce.

Renovace za tři miliony

U tatrováckého sedanu uváděl aukční dům odhadní cenu 150 000 až 180 000 dolarů (asi tři až 3,6 milionu korun). Tatrovku objevil v Kanadě ve zchátralém stavu Alex Veronac, který má v Severní Americe pověst znalce této značky. Během renovace vrátil vozu původní zelenou barvu, obnovil čalounění a repasoval mechanické části. Renovace stála podle Bonham's zhruba 150 000 dolarů (tři miliony korun).

Tatra T87, která se vyráběla v letech 1937 až 1950, patřila už ve své době k luxusním vozům. Za návrhem její nepřehlédnutelné karoserie stál kmenový konstruktér Tatry Hans Ledwinka a kvalitu vozu prověřili i cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, kteří s ním podnikli výpravy do Afriky a Jižní Ameriky.

Poznáte tento kousek se sbírky Jay Lena? Ano, je to Tatra T-87 ze 30. let minulého stoletíAutor: Profimedia.cz
Tatra T87 z úctyhodné sbírky vozů komika Jaye Lena

Aukce byla rozdělena na dva bloky. Nejdříve síň dražila doplňky, jako byly například značky prodejců, obrazy aut či motoristické odznaky, teprve poté se zájemci . I v rámci první části byl mezi nabízenými předměty český, respektive československý příspěvek. Společně s cedulí francouzského výrobce aut a armádní techniky Hotchkiss se za 225 dolarů (zhruba 4500 korun) prodala keramická tabule Škoda k označení míst s obchodním zastoupením této značky.

Vydražená tabulka ŠkodaAutor:
Vydražená keramická tabule Škoda Celkem Bonham's nabízel stovku automobilů a motocyklů vyrobených od počátku 20. století až do 80. let, a to jak vcelku běžných značek, tak naprostých rarit. Mezi značkami se objevily mimo jiné Alfa Romeo, Bugatti, Austin, Jaguar či Cadillac.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery