Autohumor aneb "Klidně jeď, na mou ledvinu nikdo nečeká"

Každý účastník silničního provozu, motocyklisty nevyjímaje, by měl vědět, co si může dovolit

Každý účastník silničního provozu, motocyklisty nevyjímaje, by měl vědět, co si může dovolit

Béďa bude mít určitě radost
"Nelep se mi na prdel, nejsem tvoje stará!" je oblíbený bonmot
Nápisy nesou jistou stopu sexismu
Omyl, hochu, jako debil ses už narodil
Nikdo učený z nebe nespadl
12
Fotogalerie
Motoristická kultura je bohatá, obsáhne tu nejvyšší estetiku, ale nemůže se zříci ani drahého i lidového kýče. Auta jsou do jisté míry i naší vizitkou, něco o nás vypovídají (nejen to, zda jsme pořádkumilovní, či nikoli). A někteří motoristé chtějí prostřednictvím svého vozu říci o sobě dokonce více, než je nezbytné; třeba jakým holdují koníčkům, nebo že jim nechybí smysl pro legraci. Ne každého automobilistický humor pobaví a osvěží, ale jak se říká: „De gustibus non est disputandum.“

„K dokonalosti nám už chybí jediná věc,“ říká Rimmer ze seriálu Červený trpaslík, když se ocitne za volantem elegantního Jaguaru E, s půvabnou dívkou na sedadle spolujezdce. V předmětné epizodě se mu totiž vyplní vše, nač pomyslí. A lup – ze zpětného zrcátka visí plyšové hrací kostky! Teď je to dokonalé.

Zmíněná scéna je humorná, ale mnozí motoristé by u ní spíš svraštili obočí, neboť třeba právě oni považují tento doplněk interiéru vozu za rozpustilou a nezbytnou drobnost, kterou mohou zastoupit možná ještě miniaturní boxerské rukavice, ale jinak už nic. Lidový tuning a krášlení automobilů by však vydaly na samostatný seriál, dnes se v obrazové galerii zaměříme pouze na auto-moto legraci.

Pes kývající hlavou

Před revolucí na trhu nebyl velký výběr dekorativních automobilových doplňků; vzpomeňme snad jen vlčáka s kývající hlavou, prostého Marťana na stejném pružinovém principiu (ten se na rozdíl od vlčáka vozil zpravidla za předním oknem) nebo evergreen – samolepicího červa prožírajícího kapotu. Po revoluci se naopak zcela vytratily „jantarové“ hlavy řadicích pák, které často zdobily vozy Lada. Kde je také konec chlupatým volantům a masážním koberečkům na sedačkách.

Zato přišly samolepky. Samolepky, jimiž se dá ve chvíli podtrhnout charakter vozu, i takové, které mají všechny kolemjedoucí přesvědčit o tom, že právě míjejí člověka se smyslem pro humor a vtip, motoristu, jenž neváhá ani udělat si legraci sám ze sebe.

V záhubě

Vzpomínáte si na populární předlistopadové samolepky se čtyřlístkem a nápisem „V ZÁBĚHU“, jimiž řidiči dávali najevo, že zajíždějí nový vůz nebo automobil po výbrusu motoru? Pak nějaký žertéř přišel s nápadem přehodit poslední dvě slabiky a brzy po československých cestách jezdilo mnoho aut „V ZÁHUBĚ“.