Brno se představí v New Yorku | E15.cz

Brno se představí v New Yorku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V České národní budově (Bohemia National Hall) na Manhattanu se bude od 1. do 2. října 2012 prezentovat město Brno. Úvodní den – pondělí 1. října – připomene výjimečný kulturní a architektonický genius loci města Brna, proto bude patřit vile Tugendhat, otevřené pro veřejnost po náročné restauraci letos na jaře. Vedle odborného semináře o vile zde bude instalována výstava věnovaná nejen této unikátní funkcionalistické památce zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, ale i celému brněnskému funkcionalismu v širším kontextu. Vernisáž bude spojena se společenským večerem. Cílem druhého dne – úterý 2. října – je představit především podnikatelský a vědecko-výzkumný potenciál jihomoravské metropole. Město má v úmyslu v New Yorku posílit stávající vazby s americkými obchodními partnery a navázat další kontakty s případnými novými investory. Jádrem celého dne je odborná konference Brno – město znalostní ekonomiky a perspektivních oborů s vysokou přidanou hodnotou.

Prezentace města Brna se uskuteční pod záštitou ministra zahraničních věcí ČR a velvyslance USA v ČR a ve spolupráci s generálním konzulátem ČR v New Yorku, Americkou obchodní komorou v České republice a Českým centrem New York. Na akci se spolu s Brnem budou moci představit také podnikatelské subjekty, které ve městě již působí a mohou tak být pro potenciální americké obchodní partnery dobrým příkladem. Celá akce se realizuje díky finančním příspěvkům těchto partnerů.

„Chceme-li na současném vysoce konkurenčním trhu evropských metropolí uspět, musíme být v marketingu města a nabídce podnikatelských příležitostí aktivní – a právě proto do New Yorku jedeme,“ říká primátor města Brna Roman Onderka. „Je třeba, aby město stoprocentně využilo svůj potenciál, který má zejména ve znalostní ekonomice a oborech, jakými jsou například biomedicína či informační technologie. Právě ty mohou být pro případné americké investory velmi atraktivní. Na jedné straně tedy prezentujeme progresivní vědecké obory podpořené vynikající infrastrukturou ve strategicky zajímavé lokalitě uprostřed střední Evropy. Na straně druhé pak návaznost na kulturní a architektonické tradice, které budeme v USA ilustrovat vilou Tugendhat jako perlou funkcionalismu. Touto kombinací se může chlubit jen málokteré evropské město. Věříme proto, že naší nabídkou americké obchodní partnery zaujmeme a že náklady na takto koncipovanou akci se Brnu vrátí v podobě rozšíření počtu amerických společností, které v Brně již řadu let úspěšně podnikají,“ dodává Roman Onderka.

V rámci podnikatelské mise Brno představí mimo jiné některé z projektů, které realizuje společně s americkými partnery. Na čelném místě lze uvést např. Mezinárodní centrum klinického výzkumu (FNUSA – ICRC), kde Fakultní nemocnice u sv. Anny spolupracuje s americkou Mayo Clinic a dalšími partnery z tuzemska i zahraničí.

Fakt, že Brno ve svém dalším rozvoji může těžit z historických a kulturních tradic, bude zdůrazněn prezentací vily Tugendhat. Na výstavě a v rámci odborného semináře se zájemci dozvědí vše o pohnutém osudu vily či její nedávné památkové obnově a prohlédnou si také fotografie současného stavu po dvouletém restaurování stavby. Obdobná výstava se již s velkým úspěchem konala např. v Chicagu (Crown Hall, Institute of Technology) nebo v Londýně (Royal Institute of British Architects) a předběžný zájem o ni již projevila i některá další americká města. Vilu od architekta Ludwiga Miese van der Rohe město Brno již přihlásilo i do prestižní mezinárodní soutěže World Monuments Fund/Knoll Modernism Prize.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video