Bude mít město svůj „Václavák“?

Názory na proměnu třídy Kosmonautů v městský bulvár se liší.

Prostorná třída spojující centrum Olomouce s hlavním nádražím má podle odborníků šanci proměnit se v olomoucký „Václavák“. Jiní odborníci tvrdí, že tahle tramvajová trať nikdy bulvárem nebude.

Byla to ulice, která byla dlouho slepá. Svůj smysl dostala až v roce 1997, když tudy začala jezdit tramvaj a spojila třídu s centrem. „S bulvárem zde počítal už v roce 1948 legendární architekt Miroslav Strnad. Jenže ve srovnání s tím, co po dostavbě tramvajové trati vzniklo, je to nebe a dudy. To není městská třída, ale arogantní dopravní stoka,“ tvrdí architekt Stašek Žerava.

Třída Kosmonautů má přitom dobrou polohu. „Bydlení je to skvělé, protože kamkoliv je to blízko. Ale je to místo, kde lidé odloží sami sebe. Pro mě třída Kosmonautů není nic jiného než dopravní koridor, žádná procházková zóna,“ podělila se o zkušenosti Marcela Bočková z Olomouce.

S paneláky se už moc dělat nedá. „Novou dominantou bulváru ale určitě bude kampus Moravské vysoké školy, který se zrovna staví. Bulvár musí mít i náplň, tedy obchody a služby. Kampus by to mohl nastartovat,“ uvedl architekt Ladislav Opletal, jenž podobu kampusu navrhl.

„Zalidnění“ jako podmínku pro vznik bulváru zmiňuje i historik architektury Jakub Potůček. „Kdo tam nemusí, tak tam nejde. V Olomouci prostě bulvár nemá šanci, nefunguje tak ani Masarykova třída. Pokud by někde mohl bulvár být, tak to bude třída Svobody,“ uvedl Potůček. Olomouc považuje za klasické středoevropské město, kde se vše podstatné odehrává na náměstí, což je přirozené centrum. „Jediný bulvár v Česku je Václavák, jinde nic podobného být ani nemůže,“ soudí Potůček.

Primátor Martin Novotný je přesvědčen, že ze třídy Kosmonautů bulvár jednou bude. „Tak za dvacet třicet let. Až se zastaví i prostor u Lokomotivy, kde ta třída dosud nemá městský charakter,“ řekl Novotný.

Žerava o vytvoření bulváru pochybuje. „V tom nejširším slova smyslu nebude třída Kosmonautů bulvárem nikdy. Musely by se změnit aktivity v jejím širokém okolí. Nevím, jestli je to reálné, ale měli bychom se o to aspoň pokusit. Staveniště Moravské vysoké školy Olomouc je k tomu dobrou příležitostí,“ uvedl Žerava.