Chodovoplánský zámek se má díky developerovi změnit v lázně | e15.cz

Chodovoplánský zámek se má díky developerovi změnit v lázně

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční krize přibrzdila obnovu zámeckého areálu v Chodové Plané. Dva silní finanční a stavební developeři ho spolu s radnicí chtějí za půl miliardy korun přebudovat na lázně s místní minerální a radioaktivní vodou.

Městys s 1700 obyvateli, známý údajně největšími pivními lázněmi světa, už má hotový projekt pro vydání územního rozhodnutí.

Nový komplex by měl podle starosty Chodové Plané Jana Volného zajistit práci stovkám lidí. „S developery už jednáme dva roky. Náš projekt trvá, pouze ho zpomalila finanční krize. Investoři i banky jsou nyní opatrnější,“ dodal. Starosta neprozradil jména, pouze uvedl, že jsou to silné investiční a stavební skupiny s řadou realizovaných staveb. Zatím není rozhodnuto o financování komplexu. Jasné je jen to, že městys do toho nepůjde. „Nyní sháníme dotace na finální projekt za deset milionů korun,“ řekl Volný. Radnice pak založí akciovou společnost, do níž vloží budovu zámku a projekt. V určité fázi podíl prodá a nechá si minoritu. Městys by vlastnil pouze pozemky, jež novému majiteli pronajme. „Chceme mít ze zámku funkční a životaschopný celek, zachránit památku a získat až několik set zaměstnaneckých míst,“ uvedl starosta. Záměrem investorů je vybudovat lázně, jejichž centrem by byl právě zámek. Radnice s developerem chce jejich jméno postavit na minerální a radioaktivní léčebné vodě z místa. „Podle rozborů a odborníků je údajně účinnější a kvalitnější než v Jáchymově,“ uvedl Volný. Prázdný zámek z roku 1903 a pětadvacetihektarový park získal městys zdarma od státu před třemi lety. Do roku 1996 sloužil pro výcvik policistů. Celý objekt není památkově chráněn, pouze některé fresky a stropní kazety.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video