Čína plánuje v roce 2018 přistát na odvrácené straně Měsíce | E15.cz

Čína plánuje v roce 2018 přistát na odvrácené straně Měsíce

pohled na odvrácenou stranu Měsíce
pohled na odvrácenou stranu Měsíce
• 
ZDROJ: NASA

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína plánuje, že v roce 2018 přistane se svou nepilotovanou sondou na odvrácené straně Měsíce. To se doposud žádné kosmické misi nepodařilo. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínská oficiální média. Úkolem mise bude studovat geologické podmínky na odvrácené polokouli Měsíce, která je mnohem hornatější a obsahuje mnohem méně měsíčních moří. První snímky většiny odvrácené strany Měsíce pořídila v roce 1959 sovětská sonda Luna 3.

V prosinci 2013 na Měsíci přistál čínský modul Čchang-e 3, který byl pojmenován podle mytické čínské bohyně Měsíce, s lunárním robotickým vozítkem Nefritový králík. Čína se tak stala po USA a Rusku třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj aparát.

„Sonda Čchang-e 4 bude s robotickým vozítkem vyslána k přistání a průzkumu na odvrácené straně Měsíce v roce 2018,“ citovala agentura Nová Čína čtvrteční prohlášení vedoucího čínského průzkumu Měsíce Liou Ťi-čunga. Nová sonda Čchang-e 4 je prý obdobou sondy Čchang-e 3, ale unese těžší náklad.

V roce 2003 Čína dokázala vlastními silami dostat na oběžnou dráhu kolem Země člověka a do roku 2020 Peking plánuje umístit na oběžnou dráhu kolem Země vlastní obdobu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ambice Pekingu zahrnují i přistání prvního čínského kosmonauta na Měsíci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video