Developeři doufají, že se jim před sjednocením DPH zvýší prodeje | E15.cz

Developeři doufají, že se jim před sjednocením DPH zvýší prodeje

Některé developerské firmy už začínají lákat lidi na koupi bytů před plánovaným sjednocením sazeb daně z přidané hodnoty na 20 procentech. Další společnosti sází na to, že kupci se před chystanou změnou daně pohrnou i bez zvláštní reklamy. Obě skupiny ale věří, že jim prodeje bytů přes sjednocením DPH stoupnou.

Část stavitelů chce oslovit klienty prostřednictvím klasické reklamy. Například společnost Metrostav Development v rámci prodeje bytů ze svého aktuálního projektu v Praze na Žižkově upozorňuje, že snížená sazba DPH ve výši deseti procent bude na byty do 120 metrů čtverečních platit už jen letos. Firma připravuje i zatím blíže neurčená opatření, která mají klientům pomoci získat financování na nákup bytů ještě letos.

Další developeři se snaží oslovit zájemce o nové bydlení prostřednictvím médií. Společnosti Ekospol a Finep rozesílaly v posledních týdnech tiskové zprávy upozorňující na výhody včasného pořízení bytu. „Zvýšení spodní sazby DPH a snížení cen stavebních prací udělaly z bytů zajímavou investici. Ceny nových bytů budou do budoucna už jen stoupat,“ uvedl předseda představenstva Finepu Michal Kocián. Ekospol láká na možnost koupit si byt s předstihem ještě s DPH ve výši deset procent. Navíc slibuje roční tříprocentní slevu na všechny splátky, které klient zaplatí s předstihem proti standardnímu splátkovému kalendáři.

Další developerské firmy věří, že byty se před sjednocením sazeb DPH budou prodávat líp i bez zvláštní reklamy. „Klientům dnes nabízíme tak rozsáhlé portfolio benefitů, které se nám osvědčily i v minulosti, že žádné speciální akce na podporu prodeje v souvislosti s plánovaným zvýšením DPH nechystáme,“ řekla mluvčí Skansky Lucie Nováková. Společnost nabízí klientům kupujícím byt jako investici zajištění nájemníka a až 5,5procentní roční výnos z ceny nového bytu. „Domnívám se, že sami klienti si uvědomí vhodnost koupě nemovitosti před plánovaným zvýšením sazby DPH. Situace zcela jistě uspíší nákupní rozhodnutí dosud váhajících klientů,“ soudí obchodní ředitel společnosti Central Group Jiří Vajner. Bude ale podle něj nutná „vysvětlovací kampaň“, která lidem pomůže pochopit důsledky zvýšení sazby DPH v rámci různých způsobů financování. Ředitel společnosti Sidi Czech Republic Martin Louda považuje za pravděpodobné, že po sjednocení DPH poptávka po nových bytech klesne. „Tento pokles bude ale jen krátkodobý. Pokud bych měl předvídat, jak dlouho tento pokles může trvat, tipnul bych si necelý rok,“ soudí manažer. Na byty s plochou do 120 metrů čtverečních a rodinné domy do 350 metrů čtverečních se nyní vztahuje snížená sazba DPH ve výši deseti procent. Většina novostaveb na trhu patří právě do této kategorie. U obchodů se staršími byty se neplatí DPH, ale daň z převodu nemovitostí.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud