Developeři vyzvali stát a banky k řešení krize

Developerské a stavební firmy ve společném prohlášení vyzvaly stát a banky, aby začaly jednat o opatřeních na zmírnění krize v realitním sektoru.

Stavitelé navrhují vytvořit dočasný garanční fond pro účast na poskytování záruk bankám. Chtějí také výraznější podporu takzvaného sociálního bydlení, přechodné snížení daně z přidané hodnoty a podporu trhu nájemního bydlení.

S„Skutečnost, že konkurující si developeři dnes společně apelují na bankéře, svědčí o tom, že politika bank dospěla z jejich pohledu na hranici únosnosti,“ řekl Michal Hrnčíř z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Podle jeho slov je vzájemný dialog mezi financujícími bankami a developery v této době asi jediným řešením patové situace. „Vůči vstřícnému postoji bank jsem ale v současné chvíli skeptický,“ dodal. „Kvůli útlumu stavebnictví mohou přijít o práci až desítky tisíc lidí,“ řekl po schůzce developerů, stavebních firem a poradenských společností analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora. Rozsáhlejší propouštění jen v pozemním stavitelství, do kterého patří i výstavba bytů, by zvýšilo nezaměstnanost o více než dvě procenta. Je to prý i důsledek obtížného přístupu stavitelů k bankovním úvěrům. Požadavky bank na zvýšený podíl vlastních zdrojů předem prodaných bytů a předem pronajatých ploch jsou podle Pikory „extrémní a dlouhodobě neudržitelné“.

#####Česká republika nepatří na Balkán

„Banky nerozlišují mezi Českou republikou a Ukrajinou, mezi Českou republikou a Bulharskem, a to je to, co nám vadí. Nemůžou po nás na základě instrukcí zahraničních matek požadovat stejné podmínky, jako kdyby tady trh teprve začínal,“ řekl Milorad Miškovič z Real Estate Karlin Group. Na trhu podle Miškoviče vznikl bludný kruh. Firmy můžou jen obtížně předem prodávat a pronajímat, dokud nemají zajištěné financování, a současně nedostanou úvěry, pokud nemají předem prodáno či pronajato. „Tato situace je dlouhodobě neudržitelná, a pokud bude pokračovat, její důsledky zasáhnou výrazně i ostatní části ekonomiky,“ připojil se ředitel společnosti Metrostav Development Petr Pujman. Právě například tuzemská stavební dvojka Metrostav musela v divizi, která se zabývá také pozemním stavitelstvím, propustit nebo na čas poslat domů s šedesátiprocentní náhradou mzdy část zaměstnanců. „Opatření se však týkala asi jen 20 lidí a rozhodně to není problém celého Metrostavu,“ řekl mluvčí firmy František Polák. Pokud by však stát začal šetřit například i na výstavbě dálnic, dalšímu propouštění by se podle něj firma asi nevyhnula.

#####Stavební výroba se dále propadá

Podle údajů Českého statistického úřadu klesla stavební produkce v prvním čtvrtletí roku 2009 ve stálých cenách o 11,5 procenta. Zatímco inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční nárůst stavební produkce o 8,7 procenta, pozemní stavitelství se propadlo o 16,5 procenta. Z průzkumu Svazu podnikatelů ve stavebnictví pak vyplývá, že stavbaři letos očekávají kvůli hospodářské krizi propad soukromých zakázek až o polovinu, u veřejných zakázek o pětinu. Nejvíce mají klesnout kontrakty na bytovou výstavbu, optimističtěji hodnotí stavbaři vyhlídky dopravní infrastruktury. Nejčerněji vidí pokles soukromých zakázek střední stavební podniky.

Mezi opatřeními podnikové sféry proti krizi dominují kroky ke snižování nákladů a zaměstnanosti. Firmy chtějí přehodnocovat také obchodní a finanční strategie. Z vnějších stimulů se stavbaři spoléhají především na opatření vlády; příspěvek ze strany EU však již za významný nepovažují.

#####Krize prý potrvá jeden až dva roky