Dluhopisy Applu může začít nakupovat už i britská centrální banka | E15.cz

Dluhopisy Applu může začít nakupovat už i britská centrální banka

Dluhopisy Applu může začít nakupovat už i britská centrální banka
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Britská centrální banka zahrnula americkou společnost Apple na seznam firem, které splňují podmínky jejího nového programu nákupu dluhopisů. To znamená, že podle názoru centrální banky může být Apple přínosem pro britskou ekonomiku. S pomocí programu nákupu dluhopisů chce Bank of England stimulovat ekonomiku.

Rozhodnutí určitě rozhněvá kritiky Applu, kteří firmu obviňují, že se přesunem peněz do Irska vyhýbá placení daní. Daňovou dohodu mezi Irskem a Applem již napadla Evropská komise, která ji označila za nezákonnou státní podporu.

Britská centrální banka v pondělí umístila Apple na seznam 100 firem, které mají možnost nabídnout své dluhopisy bance v rámci jejího nového programu. Banka jej představila jako stimulační opatření po referendu o odchodu Británie z Evropské unie. Tímto programem vstupuje poprvé na trh s firemními dluhopisy.

Centrální banka uvedla, že bude nakupovat dluhopisy ve snaze snížit náklady na úvěry a povzbudit firmy k vyšším investicím.

Brexit bude ještě strastiplná cesta, Britové to ale nechtějí vidět, píší FT

Důležitým bodem pro zahrnutí do programu bylo, že podnik musí mít „významný“ přínos pro ekonomiku. Významnými faktory je i to, zda má firma sídlo v Británii a zda má velký objem prodeje. Apple nemá centrálu v Británii a určitá část příjmů firmy v Británii je legálně účtována v Irsku.

Centrální banka se odmítla vyjádřit k jednotlivým firmám na seznamu. Zdroj z banky ale uvedl, že program nákupu dluhopisů byl vytvořen tak, aby ovlivňoval tržní ceny a že zahrnutí dluhopisů Applu zvyšuje úspěšnost programu.

Na seznamu jsou i další firmy, jejichž zařazení může vzbuzovat údiv. Jsou to například dvě britské tabákové firmy British American Tobacco a Imperial Brands či americký řetězec rychlého občerstvení McDonald's, jehož daňové záležitosti v současnosti zkoumá Brusel.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud