Don Giovanni nese šťastnou sedmičku | E15.cz

Don Giovanni nese šťastnou sedmičku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Operou Don Giovanni zahájilo Jihočeské divadlo novou sezonu, která divákům slibuje neobyčejné zážitky. Nadílka už začala.

Pro Jiřího Menzela je Don Giovanni už sedmou režií v Jihočeském divadle. Tuto „operu oper“ nastudoval nejdřív pro českokrumlovskou točnu, kde se stala vrcholem letošního léta. A pro něj dobrodružstvím, protože operu v Česku dosud nerežíroval.
Chtěl překročit stín divadelníků, kteří tento žánr pojímají ukrutně vážně. „Vycházím z toho, že Mozart byl veselý chlapík a skládal to, když byl právě v Praze na záletech. Nemohl tedy brát mnohokrát omletou historku o potrestaném hříšníkovi tak vážně a pateticky,“ vysvětlil Menzel.
Opera v něm vzbuzovala dojem lehkosti a v příběhu muže, který je vždy připravený zlomit ženská srdce, objevil spoustu veselých písniček a groteskních situací.
Nyní ji přeneslo Jihočeské divadlo z otáčivého hlediště do historické budovy v Budějovicích, kde hudba lépe vynikne. Navíc ji obohatilo o další unikátní prvky z krumlovského zámku. Výtvarník Jaroslav Milfajt se totiž nechal inspirovat barokním divadlem a proměnil budějovické jeviště v jeho repliku. Ta umožňuje rychlé a důvtipné proměny prostředí.
Kulisy jsou vyrobené podle historických originálů, takže divák zakusí pocit, že sedí v pravém zámeckém divadle. „Chceme připomenout kouzelné Mozartovy melodie tak, aby byli lidé rádi, že viděli něco hezkého,“ shrnul Menzel, který se o tuto režii podělil s šéfem opery Miloslavem Veselým.
Don Giovanni je na jihu Čech už pátou inscenací, druhou v italském originále. Doprovodí ji české titulky a mezi pěvci se objeví osm nových tváří. V titulní roli se střídají Alexandr Beň a Svatopluk Sem. Donna Anna bude mimořádná tím, že ji jako jedinou bez alternace ztvární Jana Kačírková, mladá budějovická rodačka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.