Facebook čelí hromadným žalobám, měl při vstupu na burzu nadhodnotit akcie | E15.cz

Facebook čelí hromadným žalobám, měl při vstupu na burzu nadhodnotit akcie

Sídlo společnosti Facebook
Sídlo společnosti Facebook
• 
ZDROJ: Marco Pakoeningrat via Flickr (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soudce federálního soudu schválil dvě hromadné žaloby akcionářů proti firmě Facebook. Akcionáři obviňují firmu, že před primární nabídkou v květnu 2012 skrývala své obavy o další růst příjmů.

Drobní a institucionální investoři tvrdí, že přišli o peníze při koupi akcií Facebooku za přemrštěnou cenu při primární nabídce akcií, ze které firma získala 16 miliard dolarů (395,8 miliardy korun).

Soudce Robert Sweet již 11. prosince rozhodl, že akcionáři se mohou dožadovat svých nároků v rámci skupiny, avšak rozhodnutí bylo zapečetěno a zveřejněno až v úterý.

Kromě firmy čelí žalobě také generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg, provozní ředitelka Sheryl Sandbergová a další představitelé společnosti.

Facebook uvedl, že ho postup soudu zklamal a a že se proti rozhodnutí o podání hromadných žalob odvolá. Podle společnosti jsou žaloby „neopodstatněné“ a v rozporu s „dobře zavedeným“ precedentem.

Facebook vstoupil na trh 18. května 2012 za cenu 38 dolarů za akcii. Na počátku září 2012 cena akcií klesla na 17,55 dolaru a více než rok byla pod cenou stanovenou pro primární nabídku. Nakonec akcie oživily a v úterý uzavřely na hodnotě 107,26 dolaru. Tržní hodnota Facebooku tak činí zhruba 303 miliard dolarů.

Investoři tvrdí, že Facebook zatajil informace o revizi prognózy příjmů a dopadu nízkých příjmů z reklamy na mobilních přístrojích v době, kdy používání mobilních přístrojů rostlo. Soudce řekl, že firma předložila „impozantní množství důkazů“ o tom, že akcionáři věděli o dopadu malé reklamy na mobilních zařízeních na příjmy firmy.

Odmítl však argumenty Facebooku, že by se akcionáři měli domáhat svých práv jednotlivě. Podle něj by to bylo velmi nákladné a v případě vítězství akcionářů by to mohlo snížit výši vyplaceného odškodného.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video