Festival otevřel skvělý Ireneusz Wyrva | E15.cz

Festival otevřel skvělý Ireneusz Wyrva

V neděli začal pátý ročník festivalu Karvinské varhany. První den ovládl Polák Ireneusz Wyrva.

Pátý ročník festivalu Karvinské varhany zahájil polský varhaník Ireneusz Wyrva. Varhany mají obrovský rozsah zvuků a Wyrva to na nedělním koncertu dokázal plnou měrou. Diváci si mohli poslechnout třeba vojenský bubínek s flétnou. Kouzlo vidí v nástroji i pořadatelka festivalu a varhanice Marta Wierzgoń. „Pestrá paleta nejrůznějších zvuků. To je to, co mě na varhanách nejvíce přitahuje. Mohou zpívat jemně jako hlas sólisty nebo bouřit jako ohromný sbor,“ popisuje Marta Wierzgoń.
Hra na tento nástroj přitom není vůbec jednoduchá. „Je k tomu třeba dokonalá souhra rukou a nohou,“ dodala Wierzgoń. Posluchače Ireneusz Wyrva v neděli potěšil. „Festival jsem letos navštívila poprvé a vzala jsem i svou dceru. Oběma se nám koncert velice líbil. Zvuk varhan mě zaujal při jedné z návštěv kostela. Byla jsem zvědavá, jak na tento nástroj hrají profesionálové, proto jsem se vydala na Karvinské varhany. Navíc se mi prostředí kostela líbí samo o sobě,“ sdělila své pocity Marie Hanzelová.

Karvinské varhany jsou v kraji nejlepší

Karviná má jedny z nejkvalitnějších varhan v kraji. Právě při jejich opravě v roce 1997 se zrodil nápad uspořádat festival. Letos se karvinské varhany rozezní pod rukama a nohama Moniky Melcove z Francie, Martiny Kolářové za flétnového doprovodu Hany Čermákové. Na trubku doprovodí poslední neděli v září zakladatelku festivalu Martu Wierzgoń Pavel Hromádka.
Zvuk varhan se bude kostelem Povýšení svatého Kříže rozléhat do konce září. Koncerty začínají v neděli ve čtyři hodiny. Poslední koncert se uskuteční 27. září v osm hodin večer. Pro diváky budou připraveny i světelné efekty.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!