Fezy jsou v Orientu, fezovky v Plzni | E15.cz

Fezy jsou v Orientu, fezovky v Plzni

Barevné tisky s orientálními motivy, to jsou fezovky. Nálepky, jimiž se označovaly papírové krabice na přepravu fezů. Roman Hromiak z Plzně vlastní jejich, asi největší, sbírku na světě.

Roman Hromiak je tělem i duší sběratelem. Když ale poprvé spatřil fezovku, zcela jejímu kouzlu propadl. Fezovky byly reklamní nálepky, které se lepily na krabice s orientálními pokrývkami hlavy, fezy. Výrobci z celého území někdejšího Rakouska-Uherska patřili mezi významné vývozce do zemí Orientu. Určitá nálepka pak představovala záruku kvality a originality výrobku.

„Nejpoužívanější formát nálepek je zhruba dvacet pět krát deset centimetrů, jsou pestrobarevné, většinou lakované. Náměty jsou nejrůznější orientální symboly, ale i zvířata, města i technické motivy,“ popisuje Roman Hromiak, který je členem Klubu sběratelů fezových nálepek a zároveň členem sběratelů kuriozit.

Příběh nekončí

Prvně jmenovaný klub vznikl v roce 1983 ve městě, které výrobou fezů proslulo, ve Strakonicích. V katalogu fezovek je nyní registrováno přes dvanáct set druhů, Roman Hromiak jich má ve své sbírce více než devět stovek.

„Výroba nálepek skončila v šedesátých letech minulého století, ale i tak katalog není konečný. V letošním roce jsem objevil dva zcela nové typy fezovek. Jejich příběh tak nekončí,“ uzavírá.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!