Fotbalisté začali výhrou, ale nadřeli se

Jihlavští fotbalisté vykročili do nové sezony vítězně. Nováček druhé ligy z Varnsdorfu je však pořádně potrápil.

Tři body zůstaly doma, ale popravdě: žádná velká sláva to nebyla. Fotbalisté FC Vysočina zahájili nový ročník druhé fotbalové ligy výhrou 1:0 nad Slovanem Varnsdorf, nováčkem soutěže.

Jihlava splnila roli jasného favorita, ovšem 1680 diváků bylo svědky zápasu, v němž se zisk tří bodů nerodil vůbec snadno. Během letní přestávky přišlo do Jihlavy, jež se netají postupovými
ambicemi, několik nových tváří, v základní sestavě úvodního duelu se však objevila pouze jediná – bývalý útočník Nitry Arnold Šimonek, jenž působil jako osamocený hrot.

Vysočina vstoupila do utkání nervózně, ve středu hřiště zbytečně ztrácela míče, vázla i kombinace. Přesto už v šesté minutě měl obrovskou šanci právě Šimonek. Jenže nedokázal obstřelit brankáře.
Příležitost pak měl i Varnsdorf, když se na hranici pokutového území do míče opřel David Procházka.

Domácí gólman Maksims Uvarenko byl však připravený a ránu vyrazil na rohový kop. Od 20. minuty pomalu začali na hřišti dominovat hráči Jihlavy. Krutého přímý kop si však cestu za záda gólmana
Porcla nenašel, a tak do přestávky čekali diváci na branku marně.

Zemětřesení v kabině pomohlo

„O poločase jsem ztratil hlas. To, co jsme předváděli v první půli, se mi vůbec nelíbilo,“ zlobil se kouč Vysočiny Luboš Urban. „Do zápasu jsme vstoupili laxně, přitom jsme chtěli soupeře presovat, být aktivní a donutit ho, aby dělal chyby a my mohli rozhodnout co nejdříve. Byli jsme však jaloví, vůbec nám nehrála záloha,“ prohlásil Urban. Zemětřesení v kabině mělo na jihlavské hráče pozitivní vliv. Vysočina soupeře přikovala na jeho vlastní polovinu. Blízko skórování byli v 60. minutě Dort se střídajícím Stanislavem Teclem, jenže ve vápně nedosáhli na chytrou přihrávku Krutého.

V 71. minutě se diváci na stadionu už zvedali ze sedaček: po parádní individuální práci a následné zpětné přihrávce Dolejše se sám před brankářem ocitl Karol Karlík. Se svojí šancí však naložil prachbídně.
Rozhodující okamžik přišel o šest minut později. Krutý zahrával rohový kop, na přední tyč si naběhl střední obránce Šimáček a nedal brankáři Porcalovi žádnou šanci. O výhru se však Jihlavští báli
až do konce. Nebýt skvělého gólmana Uvarenka, který v poslední minutě musel vytasit
jeden ze svých parádních zákroků proti nebezpečné střele Matěje Kotiše, přišli domácí
o dva body. Druhá půle byla přesto i v očích trenéra Urbana mnohem

lepší než úvod zápasu. „Myslím si, že od 55. minuty už jsme začali hrát. Soupeře jsme více přišpendlili a vypracovali si dvě tři šance. Ale soupeř zlobil z brejků,“ uznal trenér Urban. „Pro gól jsme si došli, branková situace byla vyústěním řady standardních situací a v těch jsme silní. V závěru nás ale podržel Uvarenko, pokaždé stál v pravý čas na správném místě. Uf, vydřené vítězství,“ oddychl si jihlavský