Hasí za tři koruny za hodinu | E15.cz

Hasí za tři koruny za hodinu

Poloprofesionální zámečtí hasiči vyjíždí ke stejným případům jako „profíci“. Vybavení na to mají, ale dělají to skoro zadarmo.

Zběsilý cyklista spěchá, odhazuje kolo a rychle se převléká. To není scénka z depa při triatlonu, ale tradiční obrázek požárního poplachu na prvním nádvoří zámku Kinských. Když se ozve siréna a zámeckým hasičům pípne na mobilu svolávací SMS zpráva, vyráží muži ve službě rychle ke zbrojnici.
A letos v létě se opravdu nenudí.

Jen v červenci během třiadvaceti dní vyjížděl Sbor dobrovolných hasičů Žďár nad Sázavou 2 – Zámek, který patří k poloprofesionálním jednotkám, celkem patnáctkrát. I když hasiči sami by si představovali

„Třeba ve srovnání s novoměstským sborem je to málo. Ale je to dáno tím, že žďárští profesionální hasiči si většinu zásahů vyřeší a nás ani nevolají,“ říká velitel sboru Vlastimil Zeman.

Pořádný extrém zažili Žďárští třetí červencovou sobotu. „Dopoledne jsme hasili u Šlakhamrů požár kolem železniční trati a odpoledne už jsme po průtrži čerpali vodu ze sklepů v Novém Veselí,“ připomíná
Vlastimil Zeman. „Ale na to, jaké bylo sucho, zase tolik požárů nebylo. Čekali jsme, že to bude mnohem horší. Je to asi jen souhra náhod, protože lidé určitě opatrnější nejsou,“ tvrdí velitel zámeckých hasičů.

Zasahovali i u půlnočního požáru sauny ve Škrdlovicích, kde hrozilo skutečně velké nebezpečí.
„Bylo tam víc tlakových lahví, než jsme čekali. Navíc to bylo hodně zakouřené, nasazovali jsme ventilátor, aby bylo vidět,“ přibližuje peripetie starosta sboru František Sládek.

Největší akce, u které letos zasahovali, byl lednový požár penzionu Apollo v Hlinném. „Penzion už byl hodně rozhořený, byl to náročný zásah ve velkém mrazu, zamrzalo nám čerpadlo,“ vzpomíná velitel
Zeman.

Vyjíždí i k dopravním nehodám, protože mají hydraulické nůžky na vyprošťování zraněných. „Někteří hasiči tyhle zásahy hůř snáší, ale cvičení a vybavení na to jsme. A výjezdy k nehodám jsou čím dál častější,“ zdůrazňuje Sládek.

Velká část sboru bere svoji službu jako poslání. O peníze nejde, hasiči drží pohotovost ve třech směnách, za týdenní služby mají od tří do pěti korun za hodinu podle své způsobilosti, něco málo navíc dostanou za výjezdy, i tak je to vzhledem k riziku nicotná částka. „Kluci mají chuť do toho jít, i o půlnoci se nás někdy sejde na obě auta,“ zdůrazňuje starosta sboru František Sládek.

JAK FUNGUJÍ ZÁMEČTÍ HASIČI

• SDH Žďár 2 - Zámek patří mezi poloprofesionání jednotky, při poplachu musí vyjet do pěti minut
• K dispozici mají dva mercedesy „šité“ na míru, motorový člun, hydraulické nůžky, dva přetlakové ventilátory i vysavač na bodavý hmyz
• V týdenních službách se točí tři směny, navíc funguje jedna záložní • Loni zasahovali v 56 případech, letos do 24. července měli celkem 38 výjezdů
• Sbor má dlouhou tradici, poprvé zasahoval u požáru v květnu 1888 v Počítkách

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.