HB Index: Tržní ceny bytů v ČR na začátku roku klesly o 0,8 procenta | e15.cz

HB Index: Tržní ceny bytů v ČR na začátku roku klesly o 0,8 procenta

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Reálné tržní ceny bytů se v letošním prvním čtvrtletí ve srovnání se závěrem roku 2010 snížily o 0,8 procenta. Vyplývá to z nového indexu cen nemovitostí HB Index, který představila Hypoteční banka. Ceny rodinných domů se zvýšily o procento. Hodnota pozemků se téměř nezměnila.

Banka bude index zveřejňovat čtvrtletně. Informace o cenách získává od odhadců, ne od klientů či realitních kanceláří. HB Index bude současně zahrnovat jen nemovitosti, které si prostřednictvím úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Loni banka uzavřela kolem 16 tisíc hypotečních smluv, což představuje zhruba třetinu trhu. Vlastní výpočty má na starosti sociolog Martin Lux z Akademie věd ČR. Do výsledné podoby indexu zahrnuje kolem 30 různých parametrů nemovitostí, jako je například přesná podlahová plocha nebo vzdálenost od nejbližšího většího města.

HB Index bude odrážet vývoj takzvaných reálných tržních cen. „Je to cena, která by byla dosažena při prodejích stejného, popřípadě obdobného majetku ke dni ocenění za standardních podmínek,“ uvedl ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky Petr Němeček. Reálné tržní ceny se podle něj můžou lišit nejen od nabídkových cen v inzerátech, ale také od konečných kupních cen. V 80 procentech případů se však podle Němečka kupní ceny a reálné tržní ceny překrývají. Mapy skutečných cen bytů, domů a pozemků připravuje v současnosti také Asociace realitních kanceláří ČR se společností Gekon a portálem Reality.cz. Přesné a spolehlivé údaje o cenách dosud na českém realitním trhu chybí. Český statistický úřad zveřejňuje čtvrtletně čísla o vývoji nabídkových cen bytů vycházející z dat realitních kanceláří. Údaje o realizovaných cenách zveřejňují statistici přibližně s ročním zpožděním.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video