Hrabě Špork by měl radost | E15.cz

Hrabě Špork by měl radost

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínský pavilon, barokní zámeček a sochy Matyáše Brauna nechal postavit hrabě Špork.

Především k odpočinku nechal začátkem osmnáctého století hrabě Špork vystavět na vrchu Čihadlo u Lysé nad Labem barokní lovecký zámeček. Areál ozdobily sochy z dílny Matyáše Brauna a drobné stavby, třeba rokokový Čínský pavilon nebo romantická kaplička.

V roce 1949 navštívil s táborníky zámek Bon Repos sotva školou povinný chlapec Jiří Stivín, který byl v nedaleké Lysé na dětském táboře. A po šedesáti letech se vrátil, aby o víkendu koncertoval v nádherně opraveném Čínském pavilonu.

Armáda tady po léta měla základnu raketového vojska. Hrabě Špork by měl radost. Nový majitel areál postupně přetváří na kongresové centrum. A nabízí ho lidem během Dnů otevřených dveří či koncertech, podobných těm Stivínovým.

„Už poněkolikáté tam pořádáme podzimní Polabské variace,“ řekl manažer Miloš Petřík. „Vystřídaly se barokní divadlo, opera i hudba a teď sólový flétnový koncert,“ dodal.

Závěr večera patřil ohňostroji, jenž stavby ukázal ve zcela netradičním světle. Nadšený z toho byl i hudebník Stivín.“ „Oheň je jako energie, která rozezvučí flétnu. Musím uvnitř hořet, abych zaujal. Stejně jako ten oheň,“ řekl Stivín.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.