Jak vypadal kraj před 100 lety | E15.cz

Jak vypadal kraj před 100 lety

Nejzajímavější fotografie ze své sbírky zařadil Jiří Böhm do kalendáře na příští rok.

Tři sta fotografií se dostalo do užšího výběru. Z nich pak karlovarský patriot a sběratel historických snímků a pohlednic Jiří Böhm vybral finálních dvanáct. Vlastně třináct. Vzácný pohled na Císařské lázně tvoří obálku kalendáře, který Böhm připravil na rok 2010.
Historické fotografie a pohlednice sbírá už čtyři desetiletí. Ve sbírce jich má dva tisíce. Toto je jeho devatenáctý „historický“ kalendář, na rozdíl od svých čistě karlovarských předchůdců ale přináší zajímavé snímky z celého kraje.
„Fotografie jsem vybíral tak, aby šlo buď o 'neokoukaná' místa nebo takové stavby, které dnes už neexistují. Takže Mlýnská kolonáda v Karlových Varech je sice skoro na všech pohlednicích, ale málokdo už pamatuje, jak vypadala bez přemostění Teplé, které tu vzniklo v padesátých letech minulého století,“ vysvětluje Böhm.
Všechny snímky pocházejí z počátku 20. století. Každý měsíc nabízí pohled do jiného města, na závěr na Horní hrad.
„Poměrně kuriozní je záběr loketského hradu se starým řetězovým mostem z roku 1836 přes Ohři. V roce 1923 ho zbourali a 1925 se otvíral nový most s betonovým obloukem, který je tam dnes. Pro mne je to nejromantičtější fotka v kalendáři,“ přibližuje autor.
A fotografie Císařských lázní na obálce? „Poměrně vzácná je tím, že je z doby kolaudace budovy v roce 1895. Před lázněmi stojí kolaudační komise,“ říká Böhm.
Kalendář lze koupit v obchodech s knihami a na vybraných distribučních místech.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.