Jan Olšiak: „Táta do Tatranu poslal mail, že na to mám“

Na „místo činu“ se ve florbalovém extraligovém zápase v hale v Králově Dvoře v barvách českého mistra vrátí Jan Olšiak. Právě tam totiž s velkým florbalem začínal.

Jak jste se v Králově Dvoře k tehdy ještě ne tak známému sportu dostal?

V mládí jsem zkoušel více sportů, třeba hokej a fotbal. Fotbal mi zůstal. Vždycky si rád zajdu zahrát. Hokej mi neseděl už kvůli tomu bruslení, ale hokejka mi nepřekážela. S florbalem přišel táta mého nejlepšího kamaráda, že to někde viděl, a tak bychom to mohli zkusit u nás v Hudlicích v sokolovně. Pár roků jsme tam trénovali a účastnili se různých turnajů. Po nějaké době mi to už bylo málo a poohlédl jsem se jinde. V Králově Dvoře mě vzali na trénink a už si mě tam nechali.

Měli jste s TBC úspěchy?

V TBC jsem odehrál pouze jednu sezonu, ale stihli jsme toho poměrně dost. V regionální soutěži jsme se umístili na třetím místě a já vyhrál kanadské bodování celé soutěže.

V současnosti oblékáte dres historicky nejúspěšnějšího českého týmu. Jak jste se do Tatranu dostal?

S otcem jsme se často bavili i o vyšších soutěžích a nějak jsem se asi často zmiňoval právě o Tatranu. Tátovi přišlo, že nad všemi vrstevníky vyčnívám, a tak napsal právě do Tatranu mail, ve kterém popsal, kde hraji a že bych to rád zkusil právě u nich v kategorii starších žáků a dal mi to jako dárek k Vánocům. Po Vánocích jsem se byl ukázat na tréninku a tehdejší trenér řekl, že mě berou.
V neděli 30. ledna odehraje Tatran domácí utkání v hale v Králově Dvoře. Budete hrát i vy?
Ještě je dlouhá doba do zahájení tohoto zápasu a nás s týmem čeká ještě hodně zápasů, takže nedokážu říct, jestli nastoupím.

Jak se těšíte na návrat do míst, kde jste s florbalem začínal?

Pro mě to určitě není tak, že jsem z TBC přestoupil, a tím to pro mě skončilo. Bohužel jsem velice časově vytížen, takže nestíhám sledovat zápasy Králova Dvora osobně, ale snažím se minimálně sledovat jejich výsledky. Když mám volno, rád zajdu za klukama i na trénink.

Florbal se v Tatranu Střešovice dostává na úroveň profesionálních sportů. Je velký rozdíl v zázemí současného TBC a Tatranu?

Nemůžu úplně srovnávat, jelikož nevím, jak to v TBC v tomhle směru chodí, ale v Tatranu je to na hodně vysoké úrovni. Máme zařízeno vše od oblečení a vybavení, přes možnost regenerace, posilování až po obědy před zápasem.

V Králově Dvoře se stále rozšiřuje mládežnická základna. Jak by podle vás měli malí florbalisté začít?

Není to jen o soustředění se na jeden sport. Určitě by se měli věnovat i jiným sportům, které rozvíjejí další schopnosti. Musí ten sport mít rádi a věnovat mu čas. Jako malý jsem si vždycky hrál s hokejkou a míčkem u sebe v pokoji, a to bylo potlučeného nábytku.